2011 City Championships
Official Results
Place Bow Organization Net Time % Delta Raw Handicap Penalty Start Finish
Race 1a: Girls Gig/Novice 1x Heat @ 08:00 AM
1st 7 Germantown Academy (I.Mauro) 07:03.41     07:03.41     08:03:11.00 08:10:14.41
2nd 1 Penncrest (Y.Randall) 07:04.18 0.2% 00:00.77 07:04.18     08:00:23.86 08:07:28.04
3rd 4 Leonia Crew (E.McCartney-Leap) 07:07.42 0.9% 00:03.24 07:07.42     08:02:58.82 08:10:06.24
4th 2 Upper Dublin (J.Mandel) 07:12.35 2.1% 00:04.93 07:12.35     08:00:43.25 08:07:55.60
5th 5 Baldwin (S.Wanglee) 07:26.79 5.5% 00:14.44 07:26.79     08:01:20.73 08:08:47.52
6th 8 Friends Select (K.Manley) 08:42.35 23.4% 01:15.56 08:42.35     08:03:50.96 08:12:33.31
3 Notre Dame De Namur (C.Wren) Scratch              
6 Springside (D.McAllister) Scratch              
Race 2a: Boys Gig/Novice 1x Heat @ 08:10 AM
1st 11 Haddon Twp HS A (E.Duffy) 06:00.91     06:00.91     08:05:32.48 08:11:33.39
2nd 12 Upper Darby (J.Mulholland) 06:04.79 1.1% 00:03.88 06:04.79     08:05:52.16 08:11:56.95
3rd 16 Roman Catholic A (T.Mahan) 06:26.87 7.2% 00:22.08 06:26.87     08:06:53.30 08:13:20.17
4th 20 Chestnut Hill B (W.Elliott) 06:28.12 7.5% 00:01.25 06:28.12     08:08:30.64 08:14:58.76
5th 14 Upper Dublin (A.Dowdell) 06:29.57 7.9% 00:01.45 06:29.57     08:06:24.14 08:12:53.71
6th 19 Chestnut Hill A (J.MacEachern) 06:36.62 9.9% 00:07.05 06:36.62     08:07:57.66 08:14:34.28
7th 13 Roman Catholic C (A.BARTON) 06:43.87 11.9% 00:07.25 06:43.87     08:06:12.85 08:12:56.72
8th 18 Leonia Crew (S.Riordan) 06:51.29 14.0% 00:07.42 06:51.29     08:07:48.33 08:14:39.62
9th 17 Roman Catholic B (A.DiCicco) 06:59.56 16.3% 00:08.27 06:59.56     08:07:26.85 08:14:26.41
10th 15 Haddon Twp HS B (J.Redanauer) 07:25.76 23.5% 00:26.20 07:25.76     08:06:47.24 08:14:13.00
Race 4a: Boys Novice 2x Heat @ 08:18 AM
1st 28 Haverford (M.Maggio, G.Adams) 05:42.11     05:42.11     08:11:55.48 08:17:37.59
2nd 29 Roman Catholic (N.Olimpo, H.Cammisa) 05:45.72 1.1% 00:03.61 05:45.72     08:12:51.05 08:18:36.77
3rd 26 Penn Charter (E.Riedlmeier, s.young) 05:51.45 2.7% 00:05.73 05:51.45     08:10:26.65 08:16:18.10
4th 24 Strath Haven (A.Maillet, W.Brien) 05:53.29 3.3% 00:01.84 05:53.29     08:17:08.82 08:23:02.11
5th 23 Leonia Crew (A.Gabay, D.Kindler) 05:55.61 3.9% 00:02.32 05:55.61     08:09:39.00 08:15:34.61
6th 30 Friends Select (S.Powley, S.Yaffe) 07:51.44 37.8% 01:55.83 07:51.44     08:13:18.37 08:21:09.81
7th 27 Chestnut Hill (D.Brush, L.Wargo) 08:06.05 42.1% 00:14.61 08:06.05     08:12:06.44 08:20:12.49
25 Teaneck (A.Torres, M.Pastoral) Scratch              
Race 6a: Boys Freshman 2x Heat @ 08:26 AM
1st 33 Chestnut Hill (P.Anthony, J.Meadows) 05:31.49     05:31.49     08:13:38.41 08:19:09.90
2nd 36 Germantown Friends (E.Genyk, G.Goldstein) 05:36.46 1.5% 00:04.97 05:36.46     08:14:30.66 08:20:07.12
3rd 37 Roman Catholic A (M.Neal, I.Soltero) 05:40.39 2.7% 00:03.93 05:40.39     08:15:42.84 08:21:23.23
4th 38 Teaneck (M.Suarez, F.Senchi) 05:54.71 7.0% 00:14.32 05:54.71     08:11:08.10 08:17:02.81
5th 39 Haverford (R.Meiers, B.Rodriguez) 05:55.34 7.2% 00:00.63 05:55.34     08:16:19.17 08:22:14.51
6th 34 Montclair (T.Cahill, G.Rosenthal) 05:55.73 7.3% 00:00.39 05:55.73     08:15:14.02 08:21:09.75
7th 35 Roman Catholic B (T.Lewandowski, G.Zindel) 06:05.96 10.4% 00:10.23 06:05.96     08:14:58.38 08:21:04.34
Race 8a: Boys Novice 4+ Heat @ 08:34 AM
1st 50 Don Bosco
(M.Mceachern, P.Getsos, C.Neville, B.Mistretta, [M.Cleary])
05:15.56     05:15.56     08:26:33.40 08:31:48.96
2nd 53 Shipley
(G.Dadourian, D.McAvoy, W.Verdeur, A.Vu, [A.Gordon])
05:16.05 0.2% 00:00.49 05:16.05     08:26:52.51 08:32:08.56
3rd 48 Harriton
(T.Halpern, D.Coukos, M.Terwiesch, R.Love, [N.Eisenstaedt])
05:18.87 1.0% 00:02.82 05:18.87     08:25:41.55 08:31:00.42
4th 45 Haddonfield
(N.Lario, N.Ruggiero, T.Kelley, S.Frates, [N.Finnegan])
05:26.09 3.3% 00:07.22 05:26.09     08:24:44.20 08:30:10.29
5th 51 St. Joseph Prep
(C.Mayes, B.MASON, D.Winkowski, R.Lunney, [T.DeVoto])
05:26.75 3.5% 00:00.66 05:26.75     08:26:00.48 08:31:27.23
6th 44 Concord HS
(A.Houghton, J.Sypher, J.Fullerton, J.Farmer, [K.Ingemi])
05:27.34 3.7% 00:00.59 05:27.34     08:22:19.36 08:27:46.70
7th 46 Hun
(T.O'Boyle, T.Shi, C.Broad, A.Gunstensen, [M.Collins])
05:29.35 4.4% 00:02.01 05:29.35     08:24:14.15 08:29:43.50
8th 42 Philadelphia City Rowing
(A.Lovelace, A.Merchant, J.Haymes, G.Burgess, [R.Giddings])
05:32.35 5.3% 00:03.00 05:32.35     08:29:36.97 08:35:09.32
9th 43 Moorestown
(j.gonnelli, W.Bickmore, S.Ramasamy, K.Harris, [M.voyack])
05:33.24 5.6% 00:00.89 05:33.24     08:20:51.29 08:26:24.53
10th 47 St. Marks HS
(E.Brabson, K.Sullivan, C.Dempsey, S.Duffy, [E.Ptak])
05:33.83 5.8% 00:00.59 05:33.83     08:21:47.01 08:27:20.84
11th 52 Upper Merion HS
(A.Jordan, C.resendiz, A.Garro, D.Leimer, [l.curcio])
05:49.77 10.8% 00:15.94 05:49.77     08:21:29.35 08:27:19.12
12th 49 Germantown Academy
(S.Carr, A.Buchholz, A.Rai, F.Camara, [O.Simkins])
05:54.38 12.3% 00:04.61 05:54.38     08:22:41.69 08:28:36.07
Race 10a: Boys Freshman 4+ Heat @ 08:42 AM
1st 56 St. Joseph Prep
(D.Koenig, D.Egan, C.Busch, D.Motz, [R.Loftus])
05:16.63     05:16.63     08:28:39.44 08:33:56.07
2nd 59 Mainland
(S.Frawley, P.Green, G.Freihofer, C.castellano, [J.Levitz])
05:23.68 2.2% 00:07.05 05:23.68     08:31:44.33 08:37:08.01
3rd 62 Christian Brothers
(J.Brenner, S.Henning, O.Portmann, K.Hayes, [F.Magliozzi Jr.])
05:25.15 2.7% 00:01.47 05:25.15     08:32:20.80 08:37:45.95
4th 60 Egg Harbor
(T.Kim, M.Rodgers, T.Salazar, D.Hoang, [F.Sutton])
05:26.60 3.1% 00:01.45 05:26.60     08:31:13.44 08:36:40.04
5th 61 Lower Merion
(B.Pollock, A.Kane, G.Lane, J.Weinrieb, [A.Hirsh])
05:32.25 4.9% 00:05.65 05:32.25     08:30:26.65 08:35:58.90
6th 58 Radnor
(M.Dugan, N.Katzman, A.Saeedi, G.Gardiner, [J.Rosen])
05:47.07 9.6% 00:14.82 05:47.07     08:27:44.80 08:33:31.87
7th 57 Haverford
(S.Narayanan, C.Boerner, W.Anderson, C.Battersby, [N.Cutler])
05:49.81 10.5% 00:02.74 05:49.81     08:28:01.73 08:33:51.54
Race 11a: Girls Novice 8+ Heat @ 08:50 AM
1st 66 Merion Mercy
(C.Rice, R.Craig, M.Courtney, C.Pusak, A.Calderone, S.Farrell, N.Marchese, M.Maloney, [M.Gorman])
05:09.25     05:09.25     08:36:56.17 08:42:05.42
2nd 68 Mount Saint Joseph A
(N.KEANE, E.McHugh, D.Zielinski, f.mcdermott, A.Shreero, Q.DeVore, A.Meister, B.FitzPatrick, [A.Jonas])
05:09.77 0.2% 00:00.52 05:09.77     08:37:46.62 08:42:56.39
3rd 67 Mount Saint Joseph B
(C.Carbone, N.Ghantous, J.Lawlor, M.Mulligan, K.Gresko, C.Vosbikian, H.Leonard, e.mcglynn, [L.Woodrow])
05:18.17 2.9% 00:08.40 05:18.17     08:36:21.53 08:41:39.70
4th 70 Ocean City HS
(M.Szabo, S.Brady, K.Noll, J.Campbell, T.Price, P.Manjrawala, M.Caroccio, J.Davis, [r.matousch])
05:19.12 3.2% 00:00.95 05:19.12     08:40:42.11 08:46:01.23
5th 65 Philadelphia City Rowing A
(O.Marcial, C.Miller, E.Harris, E.Zborowski, L.Fisher, D.Waite, E.St. John Sutton, S.Hodges, [D.Lawrence])
05:20.88 3.8% 00:01.76 05:20.88     08:39:41.57 08:45:02.45
6th 75 Moorestown
(A.Slominski, S.Farrell, O.Perham, h.armstrong, c.armstrong, S.Wonderlin, A.Wright, G.Pappaterra, [C.Hill])
05:21.96 4.1% 00:01.08 05:21.96     08:43:17.74 08:48:39.70
7th 78 Episcopal Academy
(J.Dones, A.Ochsner, A.Molitor, Z.Hudak, N.Stuart, T.Radcliffe, E.Rhodes, C.Purtill, [A.Greene])
05:21.96 4.1%   05:21.96     08:44:31.19 08:49:53.15
8th 82 Holy Spirit
(K.Spicer, G.Bunting, K.Fatzinger, N.Vizthum, S.Pennington, M.Gleason, M.Marcheski, C.McCusker, [N.Kilar])
05:23.46 4.6% 00:01.50 05:23.46     08:45:26.89 08:50:50.35
9th 76 Harriton
(J.White, A.Balciunaite, E.Honigman, S.Fuchs, S.Berger, K.O'Neill, V.Marks, J.Langer, [S.Soll])
05:26.77 5.7% 00:03.31 05:26.77     08:41:32.43 08:46:59.20
10th 71 Conestoga
(S.Bodek, H.Lavender, K.Groves, A.Medosch, R.Devlin, E.Klotzbach, A.Ruggirello, K.Murphy, [A.Weston])
05:29.33 6.5% 00:02.56 05:29.33     08:37:22.99 08:42:52.32
11th 69 Owen J Roberts HS A
(S.Cantello, K.Gratton, G.Antich, S.Thomas, E.Coldren, P.Burks, A.Pope, A.Myles, [P.Keller])
05:31.41 7.2% 00:02.08 05:31.41     08:44:59.01 08:50:30.42
12th 74 Germantown Academy
(D.Diamond, M.Coleman, K.Horvat, K.Loughlin, G.Rader, C.Marcin, L.Melley, K.Sharma, [S.Williams])
05:37.51 9.1% 00:06.10 05:37.51     08:42:44.59 08:48:22.10
13th 79 Egg Harbor
(I.Rosales, A.Nguyen, C.Filauro, A.Cannone, A.Gbidi, G.Puerto, N.Fowler, A.Cronin, [V.Torres])
05:40.25 10.0% 00:02.74 05:40.25     08:42:24.65 08:48:04.90
14th 83 Ridgewood
(A.DeZaio, M.Callaghan, L.La Chapelle, S.Noel, B.Sisco, M.Ekblom, A.Flood, J.Brover, [o.rapaport])
05:46.19 11.9% 00:05.94 05:46.19     08:47:32.98 08:53:19.17
15th 73 Oakcrest
(S.Woltmann, a.londono, C.Sarmiento, M.Guerrieri, C.Dibruno, G.Lopez, X.Martinez, J.Norris, [L.Prychka])
05:54.62 14.7% 00:08.43 05:54.62     08:41:07.81 08:47:02.43
16th 80 Owen J Roberts HS B
(K.Merroth, K.Sweisford, R.Bennett, N.Botero, H.Rineer, M.Kurtz, C.Jarvis, N.Sivieri, [R.Niedelman])
06:00.64 16.6% 00:06.02 06:00.64     08:48:05.43 08:54:06.07
17th 77 Philadelphia City Rowing B
(T.Veasley, I.Johnson, M.Marant, S.Brown, A.Napier-Smith, T.Wilmore, T.Ximines, S.Brown, [A.Noel])
06:05.54 18.2% 00:04.90 06:05.54     08:44:13.63 08:50:19.17
18th 85 Belleville
(R.Moreira, J.Diazgranados, M.Taco, A.Perez, I.Silva, L.Urgiles, F.Pulgar, A.Badillo, [D.Vargas])
06:06.68 18.6% 00:01.14 06:06.68     08:48:28.46 08:54:35.14
19th 84 Mainland
(H.Krachman, D.Deveney, M.Gambino, J.Strenger, E.Parker, N.Franklin, M.Andrews, O.Lam, [E.Weeks])
06:07.70 18.9% 00:01.02 06:07.70     08:49:18.22 08:55:25.92
20th 81 Hun
(R.White, B.Greats, K.Bastedo, M.Poulsen, Y.Cai, X.Wang, A.Cheng, V.Parrish, [A.Jeffs])
06:29.73 26.0% 00:22.03 06:29.73     08:46:13.66 08:52:43.39
21st 86 Atlantic City
(F.Cruz, S.Andujar, L.Garcia, C.Yeomans, E.Morales, T.Luengas-Gonzalez, C.Roman, A.Clark, [C.Tang])
06:31.59 26.6% 00:01.86 06:31.59     08:47:16.97 08:53:48.56
72 Haddonfield
(K.Welsh, C.Dewey, m.knecht, D.Bulger, D.Cho, E.Freeman, J.Fortino, M.Main, [C.Dews])
Scratch              
Race 12a: Boys Novice 8+ Heat @ 09:05 AM
1st 91 Philadelphia City Rowing
(U.Myers-Doyle, R.Daniels, M.Pellegrini, M.Palamountain, D.Capone, S.Arcila, J.Haymes, M.Scott, [K.Morucci])
04:46.12     04:46.12     09:00:34.83 09:05:20.95
2nd 89 Egg Harbor
(B.Scheeler, B.Burkett, R.Rimmele, B.Caputo, C.Vartanian, R.Martinez, T.Tuthill, A.Schulz, [M.Erlandson])
04:52.14 2.1% 00:06.02 04:52.14     09:02:58.16 09:07:50.30
3rd 90 St. Joseph Prep A
(J.Edelman, J.Connors, R.Wegryn, C.McCool, D.Conroy, J.Widman, D.McHale, C.FitzPatrick, [J.Mikalic])
04:54.82 3.0% 00:02.68 04:54.82     09:03:23.97 09:08:18.79
4th 92 La Salle HS A
(S.O'Neill, R.Bond, P.Clark, K.Lindsay, N.Baratta, E.Rausch, T.Little, M.McCarry, [A.Sosnader])
04:59.98 4.8% 00:05.16 04:59.98     09:01:02.88 09:06:02.86
5th 93 St. Augustine
(E.Jones, J.Briglia, R.Moorhouse, J.Czarnecki, M.Sammartino, T.Golden, R.Mason, D.Lin, [E.Worton])
05:05.46 6.8% 00:05.48 05:05.46     09:01:45.85 09:06:51.31
6th 99 La Salle HS B
(H.Dittrich, S.Hladczuk, N.Galea, A.DeLuca, G.Meyers, A.DeSantis, A.Lagner, M.Meeks, [W.Delaney])
05:10.54 8.5% 00:05.08 05:10.54     09:06:25.09 09:11:35.63
7th 96 St. Joseph Prep B
(J.Boyle, S.Killion, R.Delany, P.Stefanowicz, A.Keshgegian, A.Marsini, L.Kivell, M.Marrocco, [R.Principato])
05:15.86 10.4% 00:05.32 05:15.86     09:08:10.95 09:13:26.81
8th 94 Absegami HS
(t.calimer, J.Wescoat, C.Gillis, C.McGowan, S.Chorpenning, P.Patel, S.Ali, J.Eberhart, [S.Patel])
05:17.44 10.9% 00:01.58 05:17.44     09:02:37.81 09:07:55.25
9th 97 Owen J Roberts HS
(A.Willow, A.Kleinfelter, A.Scanlan-Martin, C.Hakun, D.Bendyk, Z.Clark, J.Schell, M.Geyer, [K.Sweisford])
05:20.73 12.1% 00:03.29 05:20.73     09:04:48.27 09:10:09.00
10th 95 Don Bosco
(M.Pepe, t.kwiatkowski, m.dwyer, M.Dolce, J.DeVuono, N.Lombardi, J.Pellicano, S.Weir, [N.Ventura])
05:23.84 13.2% 00:03.11 05:23.84     09:03:48.67 09:09:12.51
11th 102 Belleville
(V.Lamparello, J.Silva, S.Andrade, T.Boyce, G.Singh, J.Padilla, L.Angamarca, J.Marte, [P.Torrizo])
05:26.15 14.0% 00:02.31 05:26.15     09:04:27.57 09:09:53.72
12th 98 Hun
(A.Barker, P.DesRochers, S.Avgoustiniatos, A.Fu, D.Soltis, P.DesRochers, D.Suo, P.Anthony, [W.Carlson])
05:30.32 15.4% 00:04.17 05:30.32     09:06:08.71 09:11:39.03
13th 100 Mainland
(H.Figueroa, J.Manzano, J.Nazha, K.Lawlor, C.Gansert, A.Amato, R.Gacayan, M.Bradley, [M.Gerety])
05:30.36 15.5% 00:00.04 05:30.36     09:07:13.16 09:12:43.52
14th 103 Chaminade
(P.Martin, K.Colon, J.Kossmann, E.Stokum, C.Fitzpatrick, D.Muller, R.Conk, R.Peters, [J.O'Grady])
05:41.09 19.2% 00:10.73 05:41.09     09:07:43.97 09:13:25.06
15th 101 Lower Merion
(J.Padovani, A.Cypress, S.Lopez, A.Kenney, J.Hao, B.Yudis, J.Adler, D.Yudis, [I.Diamond])
06:05.26 27.7% 00:24.17 06:05.26     09:05:21.93 09:11:27.19
Race 14a: Boys Novice 4x Heat @ 09:17 AM
1st 106 Malvern Prep A
(P.Oberkircher, J.Sincavage, N.Melchiorre, B.Biscoll)
05:04.16     05:04.16     09:15:41.11 09:20:45.27
2nd 110 Malvern Prep B
(J.Clark, C.Mudrick, M.Stangis, E.Kaufman)
05:08.75 1.5% 00:04.59 05:08.75     09:17:08.17 09:22:16.92
3rd 111 Ridgewood
(J.Criscitiello, T.Wilkinson, K.Spreitzer, R.Rosenthal)
05:12.18 2.6% 00:03.43 05:12.18     09:16:53.41 09:22:05.59
4th 107 Conestoga
(C.Smith, R.Bell, P.Evans, J.Ingersoll)
05:16.70 4.1% 00:04.52 05:16.70     09:14:42.13 09:19:58.83
5th 108 Roman Catholic
(J.Walker, M.Litchfield, m.gormley, T.Madden)
05:29.91 8.5% 00:13.21 05:29.91     09:16:26.77 09:21:56.68
6th 109 Leonia Crew
(E.Johnson, K.Higgins, M.Ismail, P.Gonzalez)
06:02.79 19.3% 00:32.88 06:02.79     09:16:13.99 09:22:16.78
112 Penn Charter
(F.DOYLE, E.Point, J.Snipes, J.Karpf)
Scratch              
Race 15a: Girls Freshman 4x Heat @ 09:25 AM
1st 115 Conestoga
(R.Simonetti, A.Graf, M.Tessier-Kay, M.Hudson)
05:28.68     05:28.68     09:18:30.88 09:23:59.56
2nd 117 Notre Dame De Namur
(K.Mannion, M.Bethel, M.Biancaniello, M.Logue)
05:38.65 3.0% 00:09.97 05:38.65     09:19:37.45 09:25:16.10
3rd 121 Ridgewood
(A.Criscitiello, A.Feinberg, M.Cannon, K.MacLennan)
05:41.24 3.8% 00:02.59 05:41.24     09:21:07.75 09:26:48.99
4th 119 Sacred Heart Country Day
(h.brutschea, s.strohman, A.Brairton, c.hess)
05:41.55 3.9% 00:00.31 05:41.55     09:20:30.25 09:26:11.80
5th 116 Shipley
(R.Sterge, M.Smith, J.Davis, L.Semerjian)
05:55.31 8.1% 00:13.76 05:55.31     09:18:52.89 09:24:48.20
6th 120 Baldwin
(E.O'Brien, A.Lemmon, T.Musu, E.Pressman)
05:58.32 9.0% 00:03.01 05:58.32     09:20:54.28 09:26:52.60
7th 118 Teaneck
(M.Ben-Romdhane, M.Lefkowitz, S.Zierler, R.Marcial)
06:19.44 15.4% 00:21.12 06:19.44     09:19:55.36 09:26:14.80
Race 16a: Boys Freshman 4x Heat @ 09:33 AM
1st 124 Conestoga
(A.Lanahan, R.Stone, S.Pepin, N.Leibowitz)
04:56.41     04:56.41     09:25:26.36 09:30:22.77
2nd 125 Malvern Prep
(T.Ruggieri, C.Frey, N.Wells, J.McManus )
04:59.97 1.2% 00:03.56 04:59.97     09:26:02.80 09:31:02.77
3rd 126 Haverford
(E.Glavin, G.Warden, C.Adams, C.Bickhart)
05:03.37 2.3% 00:03.40 05:03.37     09:26:36.12 09:31:39.49
4th 129 Montclair
(J.Michalitsianos, M.Kim, N.Pollack, A.Park)
05:07.94 3.9% 00:04.57 05:07.94     09:27:52.29 09:33:00.23
5th 127 Don Bosco
(C.Malley, M.Sadowski, T.Biby, J.McGann)
05:10.03 4.6% 00:02.09 05:10.03     09:26:52.64 09:32:02.67
6th 128 Roman Catholic
(I.MORRISSEY, M.Zlotnicki, K.Hartzag, J.Pearce)
05:14.28 6.0% 00:04.25 05:14.28     09:27:17.51 09:32:31.79
7th 131 Ridgewood
(E.Prettyman, B.Flood, R.Lay, M.Orlando)
05:24.11 9.3% 00:09.83 05:24.11     09:29:17.97 09:34:42.08
8th 130 Teaneck
(O.Manahan, K.Yeboah, W.Lauzon, J.Bivins)
05:30.14 11.4% 00:06.03 05:30.14     09:28:08.01 09:33:38.15
9th 132 Shipley
(H.Goodhart, J.Lawrence, J.Ryan, S.Deitrich)
05:39.42 14.5% 00:09.28 05:39.42     09:28:51.63 09:34:31.05
Race 17a: Girls Freshman 8+ Heat @ 09:41 AM
1st 138 Radnor A
(N.Luker, M.Chapin, M.Steely, S.Lowy, O.Bradberry, S.Miccolis, M.Macrone, A.Berg, [A.Gordon])
05:07.31     05:07.31     09:42:14.16 09:47:21.47
2nd 142 Holy Spirit
(L.Slattery, M.Smith, C.Bradley, C.Wojciechowicz, D.Peck, T.Puhalski, C.Mccully, C.Vesper, [C.McLenna])
05:10.00 0.9% 00:02.69 05:10.00     09:37:05.72 09:42:15.72
3rd 135 Eustace
(L.Donohue, M.McCormick, M.Remick, P.Propp, V.Haines, S.Glanville, L.Jordan, M.Schemenski, [V.Pittman])
05:16.63 3.0% 00:06.63 05:16.63     09:40:07.06 09:45:23.69
4th 139 Mount Saint Joseph
(M.Karrash, J.Ziemniak, N.Simms, L.Matchett, M.Lawn, S.Curcio, E.McKernan, L.Ramos, [B.Weinrich])
05:17.68 3.4% 00:01.05 05:17.68     09:37:27.17 09:42:44.85
5th 136 Absegami HS
(A.Pedersen, A.Spegal, B.Riccelli, C.GOODWIN, S.irvin, C.Cohen, M.Razukas, S.Rubillo, [A.Rice])
05:23.07 5.1% 00:05.39 05:23.07     09:36:07.42 09:41:30.49
6th 145 Radnor B
(G.Rauscher, C.Foley, r.Hochberger, G.Giangrasso, M.Mazanek, a.kemp, j.dersimonian, J.Gallagher, [K.Dillon])
05:24.10 5.5% 00:01.03 05:24.10     09:43:03.94 09:48:28.04
7th 143 Mainland
(S.Price, M.Dorner, J.Byrnes, R.Liang, Y.Olson, G.Carmen, E.Nachtigall, L.O'Sullivan, [S.Carfagno])
05:24.56 5.6% 00:00.46 05:24.56     09:39:05.86 09:44:30.42
8th 146 Egg Harbor
(G.Millett, T.Cass, E.Woods, A.Maffia, K.Williams, D.McCormick, A.Kiker, B.Gaskill, [V.Notaro])
05:26.26 6.2% 00:01.70 05:26.26     09:41:17.20 09:46:43.46
9th 137 Montclair
(H.Walter, G.Morello, S.Loos, B.Lytle, C.Rose, C.Naegeli, M.Ayala, J.Sabourin, [N.Adams])
05:29.47 7.2% 00:03.21 05:29.47     09:36:31.30 09:42:00.77
10th 144 Haddonfield
(L.Kommedal, M.Kane, J.Blau, O.DeMarino, K.Wilkinson, a.mulvenna, C.Levin, N.Boyer, [J.Gallwitz])
05:31.03 7.7% 00:01.56 05:31.03     09:37:53.44 09:43:24.47
11th 141 Agnes Irwin
(A.Miles, C.Scarlato, C.Wulff, E.Miller, E.Joughin, R.Hansen, B.Kaufmann, C.Hightower, [L.Whitehead])
05:36.94 9.6% 00:05.91 05:36.94     09:38:13.19 09:43:50.13
12th 140 Atlantic City
(K.Sweeney, L.Way, S.Greenwood, B.Rosenberger, M.Bassford, J.Nolan, K.Florez, S.Magano, [t.hendri])
05:37.87 9.9% 00:00.93 05:37.87     09:39:33.19 09:45:11.06
13th 147 Lower Merion
(S.Wakeley, L.Ochroch, E.Rand, S.Schelling, D.Asbel, A.Farah, C.Curtis, K.Atlass, [E.Clauson])
05:48.49 13.4% 00:10.62 05:48.49     09:41:44.75 09:47:33.24
Race 18a: Boys Freshman 8+ Heat @ 09:49 AM
1st 150 St. Joseph Prep
(M.Shirey, J.Coney, G.Giangiardano, K.Kiernan, F.Cabulong, J.McCarrie, L.Madden, M.Canal, [M.Newman])
04:36.92     04:36.92     09:49:28.76 09:54:05.68
2nd 151 St. Augustine
(Z.LaBarth, A.Skalitzky, Z.Seither, S.Dickson, M.Mohnack, J.Narciso, K.Hughes, E.Peterson, [B.Reeves])
04:48.65 4.2% 00:11.73 04:48.65     09:49:54.56 09:54:43.21
3rd 152 Bonner
(M.Hughes, C.Nichols, S.Meekes, S.Hughes, M.Fay, J.Hand, D.McCormick, F.Givnish, [M.Yuknek])
04:49.50 4.5% 00:00.85 04:49.50     09:50:12.18 09:55:01.68
4th 154 La Salle HS A
(M.Fox, T.Walker, A.Schutta, J.Ewell, L.Reeves, R.Siess, M.McCool, J.Pinnola-Vizza, [S.Vecchione])
04:50.04 4.7% 00:00.54 04:50.04     09:52:07.52 09:56:57.56
5th 159 Christian Brothers
(M.Guadagno, J.Terek, S.Londregan, N.Hughes, J.Smallwood, J.Wood, D.Weihs, B.Walsh, [B.White])
04:51.93 5.4% 00:01.89 04:51.93     09:53:40.94 09:58:32.87
6th 156 Oakcrest
(M.Dragotto, K.Roller, J.Nale, Z.Hartman, K.Risley, R.Tewell, M.Murphy, A.Laynes, [L.Le])
04:52.22 5.5% 00:00.29 04:52.22     09:53:09.21 09:58:01.43
7th 153 Radnor
(B.Lorenz, C.Kerpius, S.Hastings, W.Aftring, S.Fitch, K.Janson, D.Hughes, A.Chain, [H.Leonardi])
04:52.29 5.6% 00:00.07 04:52.29     09:50:28.94 09:55:21.23
8th 166 Mainland
(V.Carraccio, M.Hewitt, K.Grillo, R.Longo, N.Coyle, G.Khan, J.Troiano, M.Brenner, [J.Ellerman])
04:56.92 7.2% 00:04.63 04:56.92     09:56:37.81 10:01:34.73
9th 165 Montclair
(J.Bielski, B.Connell-French, S.Baker, M.Hahn, A.Kolko, D.Lewis, E.Ottens, J.Silverman, [N.Schifrin])
04:57.43 7.4% 00:00.51 04:57.43     09:55:21.24 10:00:18.67
10th 167 Episcopal Academy
(J.Pusey, J.Konopka, I.Janjua, P.Pratt, J.Alden, M.Lee, L.Lawn, E.Freese, [J.Larkin])
04:58.38 7.7% 00:00.95 04:58.38     09:56:13.10 10:01:11.48
11th 155 Holy Spirit
(H.Gargel, A.Theuret, J.Fabel, R.Dutch, J.Lynch, D.Miller, J.McDevitt, K.Walls, [B.Newell])
04:59.01 8.0% 00:00.63 04:59.01     09:52:46.48 09:57:45.49
12th 157 Moorestown
(R.Papotto, P.Entwistle, E.LALUMIA, J.Waldin, j.henry, C.Tweardy, W.Gross, J.Kravitz, [A.Melendez])
05:01.05 8.7% 00:02.04 05:01.05     09:51:41.53 09:56:42.58
13th 169 Chaminade B
(W.Harrington, R.Bento, B.Lynch, T.Drogalis, K.Brady, D.Berdel, L.Balsamo, A.Grothmann, [d.kleinfelder])
05:04.26 9.9% 00:03.21 05:04.26     09:56:53.42 10:01:57.68
14th 168 Chaminade A
(D.Cole, J.Catalano, K.Barry, R.ROSIN, C.Conroy, g.FAZIO, j.ghahremani, J.Aneser, [J.Donnelly])
05:04.80 10.1% 00:00.54 05:04.80     09:58:06.88 10:03:11.68
15th 158 Eustace
(N.DelleMonache, S.Robbins, J.Kristian, P.Van Bernum, C.Licata, J.Ronkin, J.Glowacki, J.Deffler, [L.Hopkins])
05:06.31 10.6% 00:01.51 05:06.31     09:54:03.41 09:59:09.72
16th 160 La Salle HS B
(D.Michie, L.Davis, O.Sanchez, P.Zminda, J.Dougherty, C.Mancini, M.Metzler, G.Meyers, [M.Albone])
05:19.43 15.4% 00:13.12 05:19.43     09:54:58.30 10:00:17.73
17th 161 Father Judge
(M.Beatrice, E.Corner, L.McGuinness, T.Kershaw, S.Pangburn, S.Elliott, J.Sauer, M.Smith, [K.Adams])
05:19.69 15.4% 00:00.26 05:19.69     09:57:44.34 10:03:04.03
18th 164 Lower Merion
(R.Beckman, A.Lemme, A.Scolnic, M.Chukinas, J.Schwell, C.Ganley, A.Phillips, J.Katz, [D.Hallak])
05:23.71 16.9% 00:04.02 05:23.71     09:51:23.12 09:56:46.83
19th 162 Absegami HS
(M.Deibert, R.Carlson, R.Carlin, N.Sachdeva, K.Hershman, H.Patel, S.Ali, L.Holaday, [J.Wescoat])
05:24.24 17.1% 00:00.53 05:24.24     09:55:57.85 10:01:22.09
20th 163 Egg Harbor
(M.Sunga, R.Patel, M.Rodgers, B.Tong, N.Tran, B.McHugh, M.Ahmed, D.Hoang, [F.Skwire])
06:07.36 32.7% 00:43.12 06:07.36     09:54:46.29 10:00:53.65
Race 20a: Boys JV 1x Heat @ 10:04 AM
1st 172 Germantown Academy (E.Blood) 05:29.66     05:29.66     10:02:16.13 10:07:45.79
2nd 181 Haddon Twp HS (N.Remetz) 05:44.24 4.4% 00:14.58 05:44.24     10:05:23.88 10:11:08.12
3rd 174 Malvern Prep A (J.Venonsky) 05:47.06 5.3% 00:02.82 05:47.06     10:03:04.06 10:08:51.12
4th 173 Germantown Friends (A.Bair) 05:47.54 5.4% 00:00.48 05:47.54     10:02:43.42 10:08:30.96
5th 177 Central (R.Dickstein) 05:53.30 7.2% 00:05.76 05:53.30     10:04:03.46 10:09:56.76
6th 175 Science Leadership (T.Bartholomew) 05:55.70 7.9% 00:02.40 05:55.70     10:03:21.73 10:09:17.43
7th 176 Roman Catholic A (A.Lee) 06:13.49 13.3% 00:17.79 06:13.49     10:03:48.25 10:10:01.74
8th 180 Roman Catholic B (P.Brown) 06:14.06 13.5% 00:00.57 06:14.06     10:05:02.84 10:11:16.90
9th 178 Strath Haven (S.Albert) 06:14.97 13.7% 00:00.91 06:14.97     10:04:26.72 10:10:41.69
10th 179 Malvern Prep B (R.Jeong) 06:42.18 22.0% 00:27.21 06:42.18     10:04:46.53 10:11:28.71
11th 182 Friends Select (C.Russell) 06:45.95 23.1% 00:03.77 06:45.95     10:05:37.61 10:12:23.56
Race 21a: Girls JV 2x Heat @ 10:12 AM
1st 186 Upper Dublin (M.Rudkin, M.Scherpbier) 05:52.45     05:52.45     10:08:03.32 10:13:55.77
2nd 185 Haddon Twp HS (S.Rosenberg, S.Silvaria) 05:54.87 0.7% 00:02.42 05:54.87     10:07:45.24 10:13:40.11
3rd 187 Sacred Heart Country Day (J.Cech, B.Ranieri) 05:55.65 0.9% 00:00.78 05:55.65     10:08:34.06 10:14:29.71
4th 189 Conestoga (A.McCue, M.Lyons) 06:02.06 2.7% 00:06.41 06:02.06     10:09:17.01 10:15:19.07
5th 191 Penn Charter (H.Zisselman, M.Georgiou) 06:04.31 3.4% 00:02.25 06:04.31     10:10:17.80 10:16:22.11
6th 190 Montclair (M.Aase-Remedios, T.Meyer) 06:12.99 5.8% 00:08.68 06:12.99     10:09:02.58 10:15:15.57
7th 193 Springside (E.Eisler, K.Blake) 06:15.45 6.5% 00:02.46 06:15.45     10:10:38.50 10:16:53.95
8th 192 Upper Merion HS (L.Siegel, D.Cattani) 06:25.23 9.3% 00:09.78 06:25.23     10:09:49.33 10:16:14.56
188 Friends Select (F.Berger, A.Aaron) Scratch              
Race 22a: Boys JV 2x Heat @ 10:20 AM
1st 199 Haverford HS (S.Long, C.Brown) 05:15.71     05:15.71     10:19:28.07 10:24:43.78
2nd 196 Roman Catholic A (B.White, J.O'Brien) 05:17.46 0.6% 00:01.75 05:17.46     10:25:59.02 10:31:16.48
3rd 197 Shipley (M.Molta, M.Reisser) 05:22.25 2.1% 00:04.79 05:22.25     10:18:44.30 10:24:06.55
4th 201 Penn Charter (S.Grant, K.Kelly) 05:22.91 2.3% 00:00.66 05:22.91     10:20:14.84 10:25:37.75
5th 198 Conestoga (S.Miller, L.Caldwell) 05:23.69 2.5% 00:00.78 05:23.69     10:19:06.38 10:24:30.07
6th 200 Montclair (C.Cusenza, L.Foglizzo) 05:26.63 3.5% 00:02.94 05:26.63     10:19:43.38 10:25:10.01
7th 206 Eustace (I.Flinn, C.Hartford) 05:29.49 4.4% 00:02.86 05:29.49     10:21:42.31 10:27:11.80
8th 202 Roman Catholic B (K.Cheng, N.Wnek) 05:41.03 8.0% 00:11.54 05:41.03     10:20:22.74 10:26:03.77
9th 207 Don Bosco (A.Wunsch, I.Perez) 05:43.81 8.9% 00:02.78 05:43.81     10:22:08.42 10:27:52.23
10th 208 Bonner (J.Gibbons, Q.Garvey) 05:45.27 9.4% 00:01.46 05:45.27     10:22:32.03 10:28:17.30
11th 204 Ridgewood (J.Seaman, R.Sharkey) 05:53.08 11.8% 00:07.81 05:53.08     10:21:15.99 10:27:09.07
12th 203 Germantown Academy (J.Davis, K.Anderson) 05:56.44 12.9% 00:03.36 05:56.44     10:20:58.18 10:26:54.62
13th 205 St. Augustine (J.McGinnis, F.Oertle) 06:00.62 14.2% 00:04.18 06:00.62     10:21:30.38 10:27:31.00
14th 209 Absegami HS (A.Lopez, S.Agli) 06:08.03 16.6% 00:07.41 06:08.03     10:23:11.84 10:29:19.87
Race 23a: Girls JV 4+ Heat @ 10:28 AM
1st 212 Montclair
(L.Rosenman, D.Thames, E.Jacobsen, B.Treen, [C.Sinofsky])
05:32.15     05:32.15     10:28:22.58 10:33:54.73
2nd 213 Germantown Academy
(A.Heyse, A.Takei, M.Honickman, K.Koons, [L.Nemeth])
05:32.29 0.0% 00:00.14 05:32.29     10:29:09.64 10:34:41.93
3rd 214 Egg Harbor
(C.Casto, H.Irvin, T.McHugh, R.Reinhard, [M.Miller])
05:34.25 0.6% 00:01.96 05:34.25     10:30:04.40 10:35:38.65
4th 219 Merion Mercy A
(B.Sutcliffe, m.devlieger, G.Crozier-Fitzgerald, A.Kane, [J.Ertel])
05:39.25 2.1% 00:05.00 05:39.25     10:32:10.91 10:37:50.16
5th 217 Shipley A
(Z.Deutsch, E.Mirkil, C.McKenna, L.Li, [Z.Sternberg])
05:42.51 3.1% 00:03.26 05:42.51     10:31:25.36 10:37:07.87
6th 216 Concord HS
(K.Jorgensen, H.Harmon, L.Bacher, R.STEWART, [E.Phillips])
05:47.25 4.5% 00:04.74 05:47.25     10:30:52.76 10:36:40.01
7th 225 Eustace
(A.Stevens, L.Biernacki, A.DeBicki, S.Buck, [G.Ragone])
05:49.35 5.2% 00:02.10 05:49.35     10:34:53.96 10:40:43.31
8th 224 Ridgewood
(L.Tedeschi, E.Dever, C.Chiaramonte, B.ORourke, [L.Grilli])
05:51.37 5.8% 00:02.02 05:51.37     10:34:27.86 10:40:19.23
9th 222 Belleville A
(R.McNulty, R.DeFrance, T.Gomez, J.Tom, [A.Reyes])
05:55.73 7.1% 00:04.36 05:55.73     10:33:39.24 10:39:34.97
10th 218 Shipley B
(S.Bolling, M.Danoff, A.Henry, E.Storbeck, [S.Goldstein])
06:01.03 8.7% 00:05.30 06:01.03     10:31:46.26 10:37:47.29
11th 215 Mount Saint Joseph
(G.Russell, J.James, M.Walter, G.Kieffer, [A.Pagliaro])
06:03.99 9.6% 00:02.96 06:03.99     10:30:17.56 10:36:21.55
12th 228 Prendergast
(L.Millio, K.Mascitelli, T.McHenry, M.Giovagnoli, [M.Urban])
06:06.36 10.3% 00:02.37 06:06.36     10:36:05.36 10:42:11.72
13th 220 Episcopal Academy
(C.Kenny, C.Reilly, M.Haraburda, N.Carolin, [S.Reddy])
06:10.03 11.4% 00:03.67 06:10.03     10:32:45.03 10:38:55.06
14th 221 Mainland
(P.Garrett, K.McCracken, K.Scannell, E.Sless, [E.McCabe])
06:19.02 14.1% 00:08.99 06:19.02     10:33:04.82 10:39:23.84
15th 223 Belleville B
(L.Tejera, M.Barrionuevo, T.Mallard, D.Ramos, [K.Reyes])
06:21.42 14.8% 00:02.40 06:21.42     10:34:05.14 10:40:26.56
16th 227 Merion Mercy B
(L.Soper, M.Kurtz, G.Mazza, S.Pescatore, [A.Fondren])
06:23.45 15.4% 00:02.03 06:23.45     10:35:45.35 10:42:08.80
17th 226 Collingswood
(A.Allen, T.Casalnova, E.Scully, H.Pope, [j.woods])
06:28.06 16.8% 00:04.61 06:28.06     10:35:24.08 10:41:52.14
Race 24a: Boys JV 4+ Heat @ 10:38 AM
1st 231 Moorestown A
(A.Hendrickson, K.Shaloo, W.Roman, M.ODonnell, [J.Sencindiver])
04:58.82     04:58.82     10:37:40.36 10:42:39.18
2nd 232 Montclair
(J.Murphy, N.Goodman, J.Stepansky, H.Kline, [S.Dolce-Bengtsson])
05:00.54 0.6% 00:01.72 05:00.54     10:38:03.57 10:43:04.11
3rd 235 Don Bosco A
(S.Menken, A.McAvey, R.DeKorte, P.Festa, [D.Galimi])
05:01.73 1.0% 00:01.19 05:01.73     10:39:19.10 10:44:20.83
4th 246 Bonner
(B.Gibbons, J.Kelly, M.Onimus, D.McCreavy, [S.McDonald])
05:04.20 1.8% 00:02.47 05:04.20     10:43:36.56 10:48:40.76
5th 259 St. Marks HS
(M.Fairer, T.Rodalunas, P.Duchala, K.Sullivan, [A.Stroz])
05:08.47 3.2% 00:04.27 05:08.47     10:48:17.18 10:53:25.65
6th 255 St. Joseph Prep B
(M.Poyatt, G.Killion, K.Celano, M.CONNOLLY, [t.west])
05:09.93 3.7% 00:01.46 05:09.93     10:47:11.54 10:52:21.47
7th 236 St. Joseph Prep A
(A.Angelucci, J.Leonard, A.Burrichter, F.Lengetti, [F.Alvare])
05:10.28 3.8% 00:00.35 05:10.28     10:39:41.77 10:44:52.05
8th 242 Harriton A
(M.Rickenbach, A.Gantard, S.Kline, B.Ellis, [R.Grossman])
05:12.00 4.4% 00:01.72 05:12.00     10:42:16.32 10:47:28.32
9th 233 Haverford
(C.Meehan, J.Gaskill, M.Freundlich, J.Meehan, [L.Dennis])
05:12.89 4.7% 00:00.89 05:12.89     10:38:24.37 10:43:37.26
10th 237 Concord HS
(B.Jackson, T.Gloyd, K.Cabanela, N.O'Keefe, [J.Tantuco])
05:13.55 4.9% 00:00.66 05:13.55     10:40:10.24 10:45:23.79
11th 234 Egg Harbor
(M.Ratte, S.Ratte, J.Colon, E.Warrell, [A.Rivell])
05:16.33 5.9% 00:02.78 05:16.33     10:38:52.45 10:44:08.78
12th 258 Germantown Academy
(Z.Ross, B.Curtis, W.Marion, W.McNamara, [T.Frangakis])
05:16.99 6.1% 00:00.66 05:16.99     10:47:43.44 10:53:00.43
13th 248 Radnor
(B.Bupp, J.Monaghan, J.Purtill, K.xiao, [S.Pattni])
05:17.37 6.2% 00:00.38 05:17.37     10:44:13.24 10:49:30.61
14th 239 Episcopal Academy A
(J.Durovsik, D.Palumbo, D.Giovannini, C.Humann, [M.Ayjian])
05:18.42 6.6% 00:01.05 05:18.42     10:40:48.86 10:46:07.28
15th 238 Oakcrest
(A.Bates, M.Clayton, J.Weller, M.Swain, [A.Chau])
05:18.93 6.7% 00:00.51 05:18.93     10:40:32.74 10:45:51.67
16th 256 Harriton B
(D.Lincoln, C.Trainer, L.Colella, A.Pressel, [H.GILLEN])
05:19.24 6.8% 00:00.31 05:19.24     10:46:56.89 10:52:16.13
17th 253 La Salle HS
(A.Helbling, G.Teichman, M.Thomas, H.Bullard-Werner, [A.Kochanasz])
05:19.26 6.8% 00:00.02 05:19.26     10:46:28.81 10:51:48.07
18th 257 Roman Catholic
(G.Gabrieliants, L.Witalec, J.McCloskey, R.Spivey, [J.Browne])
05:21.68 7.7% 00:02.42 05:21.68     10:47:54.58 10:53:16.26
19th 245 St. Augustine
(J.Boney, B.Tindall, C.Murphy, k.killian, [A.Ciurczak])
05:22.41 7.9% 00:00.73 05:22.41     10:43:26.30 10:48:48.71
20th 240 Hun
(G.Csapo, A.Marino, J.Tattoni, B.Coleman, [E.Lavine])
05:23.92 8.4% 00:01.51 05:23.92     10:41:29.04 10:46:52.96
21st 247 Lower Merion
(A.Molder, J.Daouphars, M.King, D.Schelling, [D.Katz])
05:25.04 8.8% 00:01.12 05:25.04     10:44:07.42 10:49:32.46
22nd 250 Upper Merion HS
(T.Painter, R.McLaughlin, E.Botto, J.Gurbatow, [Z.Raso])
05:25.06 8.8% 00:00.02 05:25.06     10:45:14.88 10:50:39.94
23rd 241 Don Bosco B
(T.McNulty, B.Sullivan, E.Myers, D.Cleary, [K.Schnaars])
05:32.11 11.1% 00:07.05 05:32.11     10:41:48.18 10:47:20.29
24th 249 Moorestown B
(J.Schlesinger, J.Levinson, J.Geaney, S.Bobadilla, [A.Gladkowski])
05:37.21 12.8% 00:05.10 05:37.21     10:44:58.61 10:50:35.82
25th 251 Camden Catholic
(C.HODSDON, J.Stine, C.Bonner, T.Esposito, [K.STINE])
05:38.67 13.3% 00:01.46 05:38.67     10:45:44.76 10:51:23.43
26th 243 Shipley
(N.Markowitz, S.Labess, J.Wyckoff, E.Lewis, [L.Lewis])
05:50.33 17.2% 00:11.66 05:50.33     10:42:53.69 10:48:44.02
27th 244 Christian Brothers
(Z.Maguire, M.Iacobucci, L.Fell, A.Ciesielski, [P.DeFelice])
05:52.43 17.9% 00:02.10 05:52.43     10:43:12.98 10:49:05.41
28th 252 Episcopal Academy B
(D.Burke, A.McGowan, T.Meltzer, N.Hardy, [J.Hunter])
06:10.83 24.1% 00:18.40 06:10.83     10:45:55.41 10:52:06.24
254 Collingswood
(A.Herzog, B.Moser, R.Jankowski, H.Wilson, [A.Schreiber])
Scratch              
Race 25a: Girls JV 4x Heat @ 10:53 AM
1st 262 Sacred Heart Country Day
(T.Mitchell, T.Brady, K.Williar, A.McNulty)
05:24.06     05:24.06     10:50:03.47 10:55:27.53
2nd 263 Baldwin
(N.Webb, C.Beever, K.Kleczka, E.Asch)
05:26.21 0.7% 00:02.15 05:26.21     10:50:26.45 10:55:52.66
3rd 273 Conestoga
(L.Johantgen, L.Dorfman, R.Morris, M.Amsterdam)
05:30.66 2.0% 00:04.45 05:30.66     10:54:01.17 10:59:31.83
4th 264 Notre Dame De Namur A
(A.Rainone, G.Reilly, A.Zack, A.Heldring)
05:31.76 2.4% 00:01.10 05:31.76     10:50:52.15 10:56:23.91
5th 265 Egg Harbor
(K.Auble, C.COHEN, C.Musterel, H.Wilson)
05:34.58 3.2% 00:02.82 05:34.58     10:51:11.95 10:56:46.53
6th 266 Haddon Twp HS
(E.Donovan, A.Fry, N.DiTommaso, C.Leyendecker)
05:39.75 4.8% 00:05.17 05:39.75     10:51:38.35 10:57:18.10
7th 267 Ridgewood
(M.McKeon, T.Zaorski, K.Francis, S.Shea)
05:42.90 5.8% 00:03.15 05:42.90     10:51:52.96 10:57:35.86
8th 274 Notre Dame De Namur B
(K.Cousart, M.McDonald, B.Stokes, B.O'Malley)
05:47.12 7.1% 00:04.22 05:47.12     10:54:22.61 11:00:09.73
9th 275 Friends Select
(S.Wattles, F.Berger, S.Kleinman Phillips, A.Aaron)
05:50.94 8.3% 00:03.82 05:50.94     10:54:40.35 11:00:31.29
10th 268 Springside
(P.Baldante, A.Bedrosian, V.Byron, M.Zabriskie)
06:00.74 11.3% 00:09.80 06:00.74     10:52:08.96 10:58:09.70
11th 270 Teaneck
(C.Ortiz, D.DeVries, J.Grullon, H.Ramdedovic)
06:01.58 11.6% 00:00.84 06:01.58     10:53:03.55 10:59:05.13
12th 269 Notre Dame De Namur C
(S.Lynch, S.Coffua, S.Streeter, K.Hamilton)
06:03.62 12.2% 00:02.04 06:03.62     10:52:35.04 10:58:38.66
13th 271 Our Lady of Mercy
(J.Knapp, G.Campo, A.Kaufmann, D.Dougherty)
06:06.33 13.0% 00:02.71 06:06.33     10:53:27.37 10:59:33.70
14th 272 Penn Charter
(S.Kapnek, T.Reinhold, C.Stedman, K.O'Malley)
06:08.62 13.8% 00:02.29 06:08.62     10:53:44.96 10:59:53.58
Race 26a: Boys JV 4x Heat @ 11:01 AM
1st 278 Montclair A
(A.Dowd, C.Delaunay, W.Burstein, R.Cucci)
04:40.25     04:40.25     10:58:08.53 11:02:48.78
2nd 279 Conestoga
(M.DiLucca, R.Groves, C.Hamilton, N.Nalbone)
04:51.22 3.9% 00:10.97 04:51.22     10:58:24.26 11:03:15.48
3rd 290 Chestnut Hill A
(J.Olson, A.Adubato, M.Calistri, C.Delacato)
04:51.81 4.1% 00:00.59 04:51.81     11:02:34.80 11:07:26.61
4th 280 Roman Catholic
(G.Wielgus, S.Kosma, W.Arch, V.DiMondo)
04:52.95 4.5% 00:01.14 04:52.95     10:58:53.32 11:03:46.27
5th 284 Haverford
(J.McMichael, W.Egan, A.ware, J.Kling)
04:54.71 5.2% 00:01.76 04:54.71     11:00:14.21 11:05:08.92
6th 281 Haddon Twp HS
(R.Clark, J.Howley, N.Herceg, A.Rogers)
04:58.68 6.6% 00:03.97 04:58.68     10:59:16.64 11:04:15.32
7th 288 Teaneck
(T.Graham, B.Manahan, P.Bonsu, J.Whelan)
05:03.21 8.2% 00:04.53 05:03.21     11:01:43.37 11:06:46.58
8th 282 St. Joseph Prep
(E.Villanueva, D.Merkle, C.Dabagian, A.LaBruno)
05:05.75 9.1% 00:02.54 05:05.75     10:59:46.56 11:04:52.31
9th 287 Montclair B
(T.Wentz, A.Katzmann, T.Masri, S.Ross)
05:10.06 10.6% 00:04.31 05:10.06     11:01:17.29 11:06:27.35
10th 285 Chestnut Hill A
(S.Bakes, M.Anspach, T.Jones, J.Wang)
05:10.68 10.9% 00:00.62 05:10.68     11:00:40.92 11:05:51.60
11th 283 Ridgewood
(D.Koski, J.Bragg, C.Anovick, A.Power)
05:11.70 11.2% 00:01.02 05:11.70     11:00:02.81 11:05:14.51
12th 291 Friends Select
(R.Ortelere, M.Matusky, N.Levin, P.Bell)
05:14.09 12.1% 00:02.39 05:14.09     11:02:54.54 11:08:08.63
13th 286 Germantown Academy
(J.Chee, M.Marcin, b.Karzoun, M.Sommar)
05:17.66 13.3% 00:03.57 05:17.66     11:01:00.86 11:06:18.52
14th 289 Penn Charter
(G.Shaffer, C.Bryan, J.Delaney, S.Jolinger)
05:41.42 21.8% 00:23.76 05:41.42     11:02:08.65 11:07:50.07
Race 27a: Girls JV 8+ Heat @ 11:09 AM
1st 295 Montclair
(S.Skutch, A.Jordan, G.McNeill, K.Maglione, H.Steffe, A.Kim, A.Cruz, M.Astarita, [C.Newman])
05:06.48     05:06.48     11:06:02.46 11:11:08.94
2nd 294 Episcopal Academy
(C.Flynn, A.Kielty, C.Davis, A.Hawkins, M.Familetti, R.Farrell, E.Freese, P.Tyson, [K.Howlin])
05:08.77 0.7% 00:02.29 05:08.77     11:05:44.98 11:10:53.75
3rd 296 Mount Saint Joseph
(K.McCloy, M.OBrien, R.Heller, E.Thompson, B.Sylvester, F.Kelly, E.Ruddy, M.Flynn, [A.Kist])
05:09.75 1.1% 00:00.98 05:09.75     11:06:40.82 11:11:50.57
4th 303 Haddonfield
(B.Boyer, P.Dodgson, E.Tursi, A.Lincoln, R.Berkowitz, T.Buttaro, O.Bartram, C.Wilson, [A.Pollack])
05:15.68 3.0% 00:05.93 05:15.68     11:09:57.73 11:15:13.41
5th 307 Mainland
(M.Rann, S.Barber, L.O'Donnell, D.McCutcheon, K.Stafford, A.Hirt, B.O'Neill, E.Rodriguez, [C.Sweeney])
05:20.01 4.4% 00:04.33 05:20.01     11:11:13.13 11:16:33.14
6th 297 Moorestown
(A.Allende, K.Boyle, M.SCOTT, M.SCHULER, K.MUNOZ, C.Powell, R.Maher, G.Danahy, [E.Miller])
05:21.60 4.9% 00:01.59 05:21.60     11:06:57.48 11:12:19.08
7th 311 Harriton
(E.Butler, S.Krause, G.Kursman-Neri, A.Wegbreit, H.Barton, D.Kelly, R.Jacobs, S.Lincoln, [R.Bookman])
05:22.76 5.3% 00:01.16 05:22.76     11:14:49.94 11:20:12.70
8th 298 Absegami HS
(K.Hope, S.Norton, F.Irwin, T.Parker, M.McColgan, M.Baglivo, B.Kolbe, G.Miranda, [T.Murphy])
05:23.31 5.5% 00:00.55 05:23.31     11:07:47.00 11:13:10.31
9th 308 Oakcrest
(c.capone, S.Monzo, R.Geibler, M.Osborn, M.Allen, V.Tkacz, D.LaPergola, N.Littlefield, [J.Hayes])
05:23.99 5.7% 00:00.68 05:23.99     11:11:25.34 11:16:49.33
10th 306 Holy Spirit
(M.Clark, E.Coffman, A.Worton, M.Regan, E.Lombardi, A.Freund, E.Ireland, M.Baldino, [K.Higgins])
05:26.78 6.6% 00:02.79 05:26.78     11:10:28.04 11:15:54.82
11th 299 Ocean City HS
(E.Farnan, s.zelinski, m.smock, a.roze, c.Keenan, A.Carpenter, A.Harris, S.Dallett, [M.Salkeld])
05:28.22 7.1% 00:01.44 05:28.22     11:08:12.53 11:13:40.75
12th 301 Eustace
(M.Somers, M.Cronin, H.Burke, S.Donahue, M.Doto, E.Dignam, E.DiCarlo, M.Capella, [J.Zimmermann])
05:28.45 7.2% 00:00.23 05:28.45     11:09:23.86 11:14:52.31
13th 302 Agnes Irwin A
(G.Cook, P.Chandler, L.Wenger, C.Houlahan, C.Odom, M.SHIELDS, M.Hahm, L.Prodorutti, [N.Warden])
05:29.30 7.4% 00:00.85 05:29.30     11:08:52.77 11:14:22.07
14th 304 Lower Merion
(L.Rothstein, N.Batzer, E.Narliotis, M.Forster, G.McMullen, G.Constantino, G.Tucker, A.Sniffen, [J.Rothman])
05:33.18 8.7% 00:03.88 05:33.18     11:09:41.33 11:15:14.51
15th 300 Egg Harbor
(L.Baruffi, S.Brost, J.Paez Hill, B.Eribal, j.thomas, K.Lawn, S.Hageman, M.Angelastro, [M.Wray])
05:33.49 8.8% 00:00.31 05:33.49     11:14:25.68 11:19:59.17
16th 310 Atlantic City
(A.Gomez, T.Vanderburg, A.Giraldo, M.Rafter, I.Anmuth, J.Johnson, N.Tannenbaum, E.Alvarez, [A.Storr])
05:40.04 11.0% 00:06.55 05:40.04     11:13:01.28 11:18:41.32
17th 309 Agnes Irwin B
(C.Ryan, C.Volpert, T.Hillman, C.Tobar, M.Pollie, M.yoh, m.dallara, N.Aivazoglou, [R.Harper])
05:52.10 14.9% 00:12.06 05:52.10     11:13:36.12 11:19:28.22
18th 305 Camden Catholic
(M.Jacobs, A.STECK, N.KIRCH, N.Sanchirico, s.raco, B.De Rosa, J.Lynch, C.ROWAN, [C.Burns])
05:59.32 17.2% 00:07.22 05:59.32     11:12:00.54 11:17:59.86
Race 28a: Boys JV 8+ Heat @ 11:21 AM
1st 314 St. Joseph Prep
(M.LaViscount, T.Roberts, J.Ghaul, G.Twardy, D.Conroy, S.McBride, T.Kueny, B.McGuigan, [H.Harnitchek])
04:34.59     04:34.59     11:18:44.47 11:23:19.06
2nd 316 La Salle HS
(C.Diaz, H.Bullard-Werner, M.Brunner, M.Morozzi, A.Wisniowski, J.Newell, M.Fitzpatrick, R.Moore, [P.Shafer])
04:44.77 3.7% 00:10.18 04:44.77     11:19:26.27 11:24:11.04
3rd 318 Holy Spirit
(A.Curnow, R.McFadden, G.Stinson, D.Tomassi, F.Bishop, J.Muller, A.Virelli, S.McGettigan, [K.Kresz])
04:45.53 4.0% 00:00.76 04:45.53     11:20:27.95 11:25:13.48
4th 323 Chaminade A
(Z.Howell, P.Villani, A.Menger, B.Kelleher, S.Leigh, T.Murphy, W.Martin, A.Shoemaker, [L.Sidoti])
04:46.03 4.2% 00:00.50 04:46.03     11:22:50.68 11:27:36.71
5th 315 St. Augustine
(D.Capone, D.Magro, D.STINSON, a.watson, R.Gerace, B.Hesser, c.burbridge, V.DiPentino, [J.Snyder])
04:48.74 5.2% 00:02.71 04:48.74     11:19:08.88 11:23:57.62
6th 322 Belleville
(K.Razo, J.Huaylla, S.Suchdolski, M.Quezada, A.Nazario, X.Cuenca, R.Cruz, R.Bunay, [W.Soto])
04:55.76 7.7% 00:07.02 04:55.76     11:22:28.87 11:27:24.63
7th 317 Father Judge
(P.Campion, j.karolczyk, S.Hartman, T.Boyle, N.Szelagowski, O.Martinez II, S.Pangburn, A.Gamberoni, [K.Adams])
04:59.22 9.0% 00:03.46 04:59.22     11:20:10.75 11:25:09.97
8th 321 Haddonfield
(A.Dye, M.Mercanti, J.Yarnall, J.Donohue, A.Peric, F.Mandviwalla, C.Dobush, K.Horsley, [A.Noah])
05:00.11 9.3% 00:00.89 05:00.11     11:21:56.53 11:26:56.64
9th 319 Moorestown
(C.Mattox, L.Zielinski, M.Cairoli, J.Acker, C.Acker, T.Saldutti, M.voyack, J.Lopes, [C.Connors])
05:02.73 10.2% 00:02.62 05:02.73     11:21:04.40 11:26:07.13
10th 324 Chaminade B
(N.Marino, R.Beil, N.Trudden, G.Gatanas, C.Eble, J.Pfingst, D.McDevitt, S.Mendez, [J.Henry])
05:09.88 12.9% 00:07.15 05:09.88     11:23:30.51 11:28:40.39
11th 320 Atlantic City
(C.Buckley, J.Zhang, S.Brown, S.Garcia, T.Whitehead, N.Stropoli, J.Mendoza, A.Gonzalez, [S.Giraldo])
05:14.15 14.4% 00:04.27 05:14.15     11:21:32.51 11:26:46.66
12th 325 Harriton
(K.Hendricks, E.Epstein, S.Yody, C.Dolan, R.HOCKER, A.ODonnell, S.Levine, E.Haber, [L.Barrison])
05:46.18 26.1% 00:32.03 05:46.18     11:24:09.19 11:29:55.37
Race 29a: Girls Ltwt 2x Heat @ 11:29 AM
1st 333 Baldwin (J.Andrews, T.Candell) 05:43.81     05:43.81     11:28:35.63 11:34:19.44
2nd 328 Conestoga (A.Siegele, E.Apathy) 05:57.52 4.0% 00:13.71 05:57.52     11:26:41.79 11:32:39.31
3rd 329 Strath Haven (K.Morris, S.Belanger) 06:04.93 6.1% 00:07.41 06:04.93     11:27:07.01 11:33:11.94
4th 330 Haddon Twp HS (J.Daily, K.Watson) 06:17.54 9.8% 00:12.61 06:17.54     11:27:49.51 11:34:07.05
5th 331 Ridgewood (L.Cronk, T.Cronk) 06:19.70 10.4% 00:02.16 06:19.70     11:28:01.97 11:34:21.67
6th 332 Teaneck (S.Fisher, S.Waldman) 06:22.69 11.3% 00:02.99 06:22.69     11:28:24.73 11:34:47.42
7th 335 Springside (P.Gembala, T.Bissell) 06:25.37 12.1% 00:02.68 06:25.37     11:29:37.54 11:36:02.91
8th 336 Notre Dame De Namur (E.Burke, R.Rubino) 06:26.26 12.3% 00:00.89 06:26.26     11:29:57.42 11:36:23.68
9th 334 Agnes Irwin (A.Scattergood, A.Crits-Christoph) 06:33.21 14.4% 00:06.95 06:33.21     11:29:06.71 11:35:39.92
Race 30a: Boys Ltwt 2x Heat @ 11:37 AM
1st 339 Malvern Prep A (J.Gonzalez, A.Velte) 05:15.85     05:15.85     11:31:45.27 11:37:01.12
2nd 345 Malvern Prep B (R.Smith, A.Stoczko) 05:17.82 0.6% 00:01.97 05:17.82     11:33:41.40 11:38:59.22
3rd 340 Conestoga (Q.Backstrom, B.Kane) 05:21.40 1.8% 00:03.58 05:21.40     11:31:57.56 11:37:18.96
4th 341 Roman Catholic (K.Leyland, C.Howshall) 05:21.41 1.8% 00:00.01 05:21.41     11:32:20.64 11:37:42.05
5th 342 St. Joseph Prep (S.Boyle, H.Kieffer) 05:23.11 2.3% 00:01.70 05:23.11     11:32:36.47 11:37:59.58
6th 343 Don Bosco (C.Russo, D.Pallotta) 05:28.42 4.0% 00:05.31 05:28.42     11:32:52.98 11:38:21.40
7th 346 Bonner (S.Fay, R.Dartnell) 05:30.06 4.5% 00:01.64 05:30.06     11:33:59.82 11:39:29.88
8th 344 Ridgewood (C.Branton, G.Babunovic) 05:36.49 6.5% 00:06.43 05:36.49     11:33:14.39 11:38:50.88
9th 347 Haddon Twp HS (M.Glace, A.Blue) 05:52.00 11.4% 00:15.51 05:52.00     11:34:14.76 11:40:06.76
Race 31a: Girls Ltwt 4+ Heat @ 11:43 AM
1st 350 Montclair
(A.Schneider, A.Zolnowsky, L.Zolnowsky, C.Cailliarec, [A.Dunnell])
05:41.17     05:41.17     11:37:22.06 11:43:03.23
2nd 353 Baldwin
(D.Cirelli, M.Noteware, J.Schlichting, A.Leonardi, [S.Fader])
05:45.46 1.3% 00:04.29 05:45.46     11:37:46.31 11:43:31.77
3rd 351 Egg Harbor
(C.Wilhelm, K.Transue, A.Germana, B.Winkler, [N.D'Allesandro])
05:45.88 1.4% 00:00.42 05:45.88     11:37:01.76 11:42:47.64
4th 352 Harriton
(A.Frank, K.Kanehann, E.Brooks, E.Dvorchak, [C.Haslam])
05:46.29 1.5% 00:00.41 05:46.29     11:36:41.19 11:42:27.48
5th 356 Agnes Irwin
(E.Offit, E.Howell, S.Schafrank, C.Santilli, [A.Kligos])
05:51.28 3.0% 00:04.99 05:51.28     11:39:07.66 11:44:58.94
6th 354 Lower Merion
(F.Loeb, B.Ludwig, M.McComb, A.Kuenstler, [J.Loeb])
05:55.30 4.1% 00:04.02 05:55.30     11:38:19.31 11:44:14.61
7th 357 Springside
(M.Rosenthal, C.Richardson, R.Donahue, A.Schreffler, [M.Gold])
05:57.62 4.8% 00:02.32 05:57.62     11:39:35.87 11:45:33.49
8th 355 Belleville
(D.Urgiles, M.Castro, A.Cabezas, S.Tom, [G.Patel])
06:02.83 6.3% 00:05.21 06:02.83     11:38:44.34 11:44:47.17
Race 32a: Boys Ltwt 4+ Heat @ 11:49 AM
1st 363 Father Judge
(T.Beck, T.Robbins, D.Buckley, J.Damis, [P.Bowers])
05:02.54     05:02.54     11:43:54.70 11:48:57.24
2nd 372 Christian Brothers
(C.Rizman, M.Steinbrick, D.Large, P.Clauss, [M.DeVito])
05:06.11 1.2% 00:03.57 05:06.11     11:46:16.02 11:51:22.13
3rd 360 Egg Harbor
(J.Ebert, B.Eribal, T.Wilhelm, S.Schulz, [C.Ebert])
05:06.34 1.3% 00:00.23 05:06.34     11:42:21.55 11:47:27.89
4th 366 Moorestown
(R.shah, B.Regan, W.van fossen, J.Goldenberg, [E.Mullin])
05:06.34 1.3%   05:06.34     11:44:13.55 11:49:19.89
5th 369 Belleville
(R.Victorio, D.Campos, J.Chacon, L.Fuentes, [v.Granados])
05:11.30 2.9% 00:04.96 05:11.30     11:45:12.14 11:50:23.44
6th 361 Hun
(M.Blake, J.Marbach, H.Konings, C.Porter, [C.Cahill])
05:11.37 2.9% 00:00.07 05:11.37     11:42:37.19 11:47:48.56
7th 367 Episcopal Academy
(M.Pettit, W.Blommer, P.Bernhardt, J.Raphaelson, [A.Jacoby])
05:12.87 3.4% 00:01.50 05:12.87     11:44:31.91 11:49:44.78
8th 365 St. Joseph Prep
(P.Carroll, V.Pepe, J.Sattel, J.Kwasniewski, [J.Ribble])
05:16.55 4.6% 00:03.68 05:16.55     11:43:21.95 11:48:38.50
9th 368 La Salle HS
(C.Esposito, F.Pantano, S.Serpico, J.Harkins, [R.Stratton])
05:17.73 5.0% 00:01.18 05:17.73     11:44:50.09 11:50:07.82
10th 371 Chaminade
(J.Corry, J.Agolia, E.Smith, P.Krommidas, [N.SPESSOT])
05:18.00 5.1% 00:00.27 05:18.00     11:45:56.89 11:51:14.89
11th 370 Haverford
(S.Blitzer, H.van Adelsberg, R.Kinsey, M.Maggio, [A.Patel])
05:19.69 5.7% 00:01.69 05:19.69     11:45:46.75 11:51:06.44
12th 362 St. Augustine
(W.Mayer, J.Remick, K.Motylinski, J.Hogan, [J.Szapor])
05:24.30 7.2% 00:04.61 05:24.30     11:43:04.53 11:48:28.83
13th 364 Bonner
(E.Kozubal, M.D'Imperio, B.Young, T.Sayers, [J.McKenna])
05:27.74 8.3% 00:03.44 05:27.74     11:43:39.13 11:49:06.87
Race 33a: Girls Ltwt 8+ Heat @ 11:55 AM
1st 379 Holy Spirit
(L.Marienski, N.Maslowas, K.Bainbridge, T.Light, S.Iaconelli, B.Leithmann, S.La Sala, A.Peterson, [K.Stone])
05:02.99     05:02.99     11:51:26.05 11:56:29.04
2nd 381 Eustace
(K.Ewell, G.Inverso, K.Dove, K.Wenzke, A.Mooney, C.Acito, J.Hinke, L.Gruccio, [S.Sarubbi])
05:05.14 0.7% 00:02.15 05:05.14     11:52:01.35 11:57:06.49
3rd 380 Mainland
(K.Driscoll, D.Kiejdan, K.Libbey, C.Urbon, K.Libbey, A.Ryan, A.Perna, E.Elmer, [K.Franks])
05:07.02 1.3% 00:01.88 05:07.02     11:51:35.30 11:56:42.32
4th 376 Merion Mercy
(S.Thomas, J.Kane, E.Dunne, A.Cristiano, J.Kupcha, K.Votta, E.Parker, G.Ochman, [M.Gibbons])
05:08.03 1.7% 00:01.01 05:08.03     11:50:00.14 11:55:08.17
5th 375 Mount Saint Joseph
(M.Tenzinger, K.Loftus, P.Flynn, L.mcglynn, M.Bresnahan, K.McCormick, k.mirabella, C.McNeela, [E.McElroy])
05:09.28 2.1% 00:01.25 05:09.28     11:49:43.46 11:54:52.74
6th 378 Montclair
(A.van Inwegen, J.Farber, R.Dowd, K.Minet, A.Handelman, C.Leslie, R.Cucci, E.Waggoner, [H.Megally])
05:12.24 3.1% 00:02.96 05:12.24     11:51:00.03 11:56:12.27
7th 377 Moorestown
(j.buck, J.Camoratto, a.stevens, k.stevens, S.Brisson, C.Slight, A.Tsao, S.JARAHA, [E.Garrison])
05:23.79 6.9% 00:11.55 05:23.79     11:50:19.90 11:55:43.69
Race 34a: Boys Ltwt 8+ Heat @ 12:01 PM
1st 384 St. Joseph Prep
(J.Francis, T.GARRITY, E.Kolodziejczak, M.Lachant, C.Dabagian, B.Keegans, D.West, J.Sattel, [G.Schrier])
04:27.25     04:27.25     11:57:27.52 12:01:54.77
2nd 385 Eustace
(G.Papadourakis, B.McCabe, L.Dignam, P.Kramarski, D.DePaul, A.Papadourakis, J.Maroccia, S.Burke, [C.McGuire])
04:32.69 2.0% 00:05.44 04:32.69     11:58:02.22 12:02:34.91
3rd 390 La Salle HS
(K.Mischler, A.Brecht, W.Risko, C.Rothwell, K.Dierkes, S.Obermeier, A.Shafer, M.Vecchione, [J.Breslin])
04:34.34 2.7% 00:01.65 04:34.34     12:00:55.41 12:05:29.75
4th 386 St. Augustine
(Z.Snyder, M.Reganato, Z.Zipf, B.Smith, B.Wade, S.Pennington, J.Ruskey, D.Fitzpatrick, [B.Barry])
04:37.79 3.9% 00:03.45 04:37.79     11:58:24.46 12:03:02.25
5th 393 Chaminade
(M.Berdel, J.Preputnik, R.McDonough, C.Vulpis, R.Callahan, K.Proper, P.Salamack, B.Imbornoni, [A.Petrillo])
04:44.78 6.6% 00:06.99 04:44.78     12:02:55.17 12:07:39.95
6th 389 Oakcrest
(W.Tanguay, K.Wilsbach, M.Nanfara, B.Dragotto, C.Wilsbach, J.Peacock, M.Bova, S.Wolfe, [S.Damiano])
04:44.90 6.6% 00:00.12 04:44.90     12:01:35.53 12:06:20.43
7th 392 Holy Spirit
(C.Malia, D.Morrell, B.McCline, J.Nesbit, P.McFadden, M.Bengis, M.Stewart, T.Wolf, [K.Kane])
04:47.25 7.5% 00:02.35 04:47.25     12:02:14.81 12:07:02.06
8th 387 Christian Brothers
(K.Vostal, B.Ford, A.Blair, L.Fabian, J.Santos, T.Fortier, C.Catizone, M.Dixon, [M.Kellermueller])
04:48.13 7.8% 00:00.88 04:48.13     11:59:06.24 12:03:54.37
9th 388 Lower Merion
(J.Holmes, R.Koren, A.Hatza, I.Doron, D.Clark, D.Gilmour, H.Burris-Lee, S.Pollock, [Z.Kleiner])
04:48.88 8.1% 00:00.75 04:48.88     12:00:20.96 12:05:09.84
10th 391 Atlantic City
(K.Perez, J.Waller, W.McCue, K.Khan, J.Brog, C.Rau, S.Harris, A.Bonilla, [K.Entress])
04:49.17 8.2% 00:00.29 04:49.17     12:02:26.40 12:07:15.57
Race 36a: Boys 2nd 8+ Heat @ 12:07 PM
1st 403 Chaminade A
(R.Schuster, R.Oxer, T.Cole, B.Rogers, K.Miller, c.matyjek, J.Riggs, R.Barakat, [A.Checca])
04:30.01     04:30.01     12:08:56.42 12:13:26.43
2nd 396 Holy Spirit
(A.Remy, T.Zhang, S.Enriquez, D.Conover, K.Advena, M.Sengco, J.Schall, N.Stewart, [J.King])
04:34.40 1.6% 00:04.39 04:34.40     12:06:38.58 12:11:12.98
3rd 397 St. Joseph Prep
(J.Procacci, A.Smith, R.Schilgen, S.Grueneberg, R.Connors, S.Fediw, P.Flanagan, S.Grasso, [C.Henderson])
04:38.48 3.1% 00:04.08 04:38.48     12:06:54.58 12:11:33.06
4th 399 St. Augustine
(S.Lindeman, W.Kimble, M.Levine, K.Sullivan, W.Kimble, J.Sinclair, K.Walls, B.Olszewski, [A.Parra])
04:40.68 4.0% 00:02.20 04:40.68     12:08:09.89 12:12:50.57
5th 398 La Salle HS B
(S.Farris, G.Lynch, M.Thomas, C.Meredith, M.Brecht, T.Bontempi, C.Diaz, P.Plourde, [R.Stratton])
04:42.88 4.8% 00:02.20 04:42.88     12:09:53.19 12:14:36.07
6th 400 Absegami HS
(F.Huynh, M.Bird, P.McColgan, E.Thumhart, A.Agli, A.Torres, A.Rosario, B.Herbert, [T.Herbert])
04:46.81 6.2% 00:03.93 04:46.81     12:07:40.31 12:12:27.12
7th 402 Mainland
(D.Dao, N.Price, T.Mooney, J.Smith, D.Dorner, Z.Dothe, J.Ingram, E.Seckinger, [J.Thompson])
04:50.93 7.7% 00:04.12 04:50.93     12:08:41.06 12:13:31.99
8th 404 Chaminade B
(S.Curasi, J.Pokalsky, A.Kelly, P.Flynn, J.Vermaelen, J.Raphael, T.Roethel, J.LIGUORI, [B.Vasile])
04:54.82 9.2% 00:03.89 04:54.82     12:10:28.47 12:15:23.29
401 La Salle HS A
(J.Dwyer, N.Seigel, K.Stofka, J.Baseman, M.Flynn, N.Ward, M.Ferrier, J.Harkins, [R.Stratton])
Scratch              
Race 38a: Boys Varsity 1x Heat @ 12:13 PM
1st 407 Friends Select (O.Ingram) 05:32.26     05:32.26     12:12:46.86 12:18:19.12
2nd 408 Delaware Valley (J.Somani) 05:47.85 4.7% 00:15.59 05:47.85     12:13:10.40 12:18:58.25
3rd 411 Strath Haven (K.Yerger) 05:53.79 6.5% 00:05.94 05:53.79     12:14:20.76 12:20:14.55
4th 410 Roman Catholic (M.Wellock) 05:58.19 7.8% 00:04.40 05:58.19     12:13:50.66 12:19:48.85
5th 416 Haverford (E.Placeholder1) 06:00.88 8.6% 00:02.69 06:00.88     12:15:48.88 12:21:49.76
6th 414 Bonner (C.Furlong) 06:01.88 8.9% 00:01.00 06:01.88     12:15:10.77 12:21:12.65
7th 409 Penncrest (B.Madara) 06:05.20 9.9% 00:03.32 06:05.20     12:13:33.13 12:19:38.33
8th 415 Haddonfield (D.Setzer) 06:20.20 14.4% 00:15.00 06:20.20     12:15:39.36 12:21:59.56
9th 413 Germantown Academy (A.Karzoun) 06:20.58 14.5% 00:00.38 06:20.58     12:14:59.16 12:21:19.74
10th 412 Teaneck (A.Karp) 07:11.36 29.8% 00:50.78 07:11.36     12:14:44.57 12:21:55.93
Race 39a: Girls Varsity 2x Heat @ 12:19 PM
1st 419 Montclair A (C.Adams, G.Healy) 05:49.56     05:49.56     12:20:23.70 12:26:13.26
2nd 420 Ridgewood (K.Smaila, H.Wodenshek) 05:50.49 0.3% 00:00.93 05:50.49     12:20:42.10 12:26:32.59
3rd 426 Episcopal Academy (Z.Stolper, J.Marinchak) 05:55.20 1.6% 00:04.71 05:55.20     12:22:27.84 12:28:23.04
4th 418 Baldwin (A.Kontra, V.Gevurtz) 05:59.88 3.0% 00:04.68 05:59.88     12:20:01.52 12:26:01.40
5th 421 Notre Dame De Namur (E.Rubino, J.Wagner) 06:02.82 3.8% 00:02.94 06:02.82     12:21:02.45 12:27:05.27
6th 425 Springside (V.Iannarone, R.Chasar) 06:03.19 3.9% 00:00.37 06:03.19     12:22:10.18 12:28:13.37
7th 422 Penn Charter (A.Azizi, D.Smith) 06:03.35 3.9% 00:00.16 06:03.35     12:21:21.93 12:27:25.28
8th 427 Egg Harbor (S.Morris, A.Auble) 06:09.63 5.7% 00:06.28 06:09.63     12:22:58.32 12:29:07.95
9th 424 Conestoga (S.Ali, F.Green) 06:17.64 8.0% 00:08.01 06:17.64     12:21:53.32 12:28:10.96
10th 423 Montclair B (T.Harris, P.Herring) 06:30.13 11.6% 00:12.49 06:30.13     12:21:44.49 12:28:14.62
Race 40a: Boys Varsity 2x Heat @ 12:25 PM
1st 435 Haverford (A.Rhodes, A.Goodman) 05:03.84     05:03.84     12:26:29.86 12:31:33.70
2nd 430 Malvern Prep (M.Lewers, A.Moore) 05:05.75 0.6% 00:01.91 05:05.75     12:24:29.88 12:29:35.63
3rd 432 Conestoga (C.Connell, B.Morosse) 05:05.99 0.7% 00:00.24 05:05.99     12:25:14.00 12:30:19.99
4th 433 Shipley A (N.Colgan, M.Lisle) 05:09.57 1.9% 00:03.58 05:09.57     12:25:27.39 12:30:36.96
5th 438 Chestnut Hill A (L.St. George, Z.Baron) 05:10.17 2.1% 00:00.60 05:10.17     12:27:33.00 12:32:43.17
6th 434 Strath Haven (A.Huemmler, A.Valentino) 05:22.56 6.2% 00:12.39 05:22.56     12:26:07.68 12:31:30.24
7th 441 Shipley B (W.Butera, C.Brown) 05:23.58 6.5% 00:01.02 05:23.58     12:28:48.51 12:34:12.09
8th 439 Chestnut Hill A (W.Palmer, G.Horter) 05:31.20 9.0% 00:07.62 05:31.20     12:28:05.52 12:33:36.72
9th 436 Christian Brothers (A.Vivian, E.Nordgaard) 05:33.84 9.9% 00:02.64 05:33.84     12:26:50.83 12:32:24.67
10th 431 Chestnut Hill A (A.Ansel, A.Horter) 05:38.95 11.6% 00:05.11 05:38.95     12:24:56.82 12:30:35.77
11th 437 Penn Charter (R.Brown, J.Smith) 05:47.44 14.3% 00:08.49 05:47.44     12:27:09.40 12:32:56.84
12th 440 Concord HS (J.Kuzo, T.Skibicki) 05:55.62 17.0% 00:08.18 05:55.62     12:28:26.76 12:34:22.38
Race 41a: Girls Varsity 4+ Heat @ 12:31 PM
1st 452 Merion Mercy A
(A.Lorei, E.Jensen, E.Buongiorno, S.Romano, [M.Ratfield])
05:20.22     05:20.22     12:35:29.37 12:40:49.59
2nd 445 St. Marks HS
(S.Taylor, A.Hawkesworth, A.Smith, L.Wasko, [R.Crisp])
05:33.26 4.1% 00:13.04 05:33.26     12:33:17.37 12:38:50.63
3rd 449 Shipley
(A.Lovett, A.Morrison, Y.Markee, J.Tyson, [R.Meltzer])
05:33.63 4.2% 00:00.37 05:33.63     12:34:38.52 12:40:12.15
4th 444 Agnes Irwin
(A.Erixxon, C.Petrakis, M.Slezak, D.Johnson, [L.Smith])
05:34.67 4.5% 00:01.04 05:34.67     12:32:57.63 12:38:32.30
5th 459 Eustace
(C.Bourassa, L.Wojcik, C.Alleva, D.Griffin, [L.Mooney])
05:35.88 4.9% 00:01.21 05:35.88     12:38:16.68 12:43:52.56
6th 448 Hun A
(H.Putnam, J.Vari, E.Brown, A.Zabor, [A.Risoldi])
05:36.71 5.1% 00:00.83 05:36.71     12:34:16.60 12:39:53.31
7th 446 Egg Harbor
(E.Woods, T.Biesiada, M.Logue, L.Wright, [N.Sicurella])
05:40.12 6.2% 00:03.41 05:40.12     12:33:45.16 12:39:25.28
8th 460 Mount Saint Joseph
(H.Keller, K.Kiernan, K.JONES, c.scullin, [A.Tenzinger])
05:44.66 7.6% 00:04.54 05:44.66     12:38:32.73 12:44:17.39
9th 451 Upper Merion HS
(L.Turner, B.Spence, M.Consono, C.Moll, [T.Buce])
05:46.15 8.1% 00:01.49 05:46.15     12:35:20.91 12:41:07.06
10th 447 Concord HS
(A.Ley, A.Carlini, S.Dutton, D.Weader, [L.Tomasi])
05:47.48 8.5% 00:01.33 05:47.48     12:33:59.32 12:39:46.80
11th 450 Lower Merion
(E.Durante, G.Frusone, S.Lopez, A.Mills, [J.Straus])
05:48.29 8.8% 00:00.81 05:48.29     12:34:56.85 12:40:45.14
12th 457 Mainland
(L.Green, C.Feriozzi, J.Donlan, J.Donlan, [N.Stevenson])
05:49.28 9.1% 00:00.99 05:49.28     12:37:38.80 12:43:28.08
13th 456 Prendergast
(K.Devany, C.Goldschmidt, A.Dendrinos, G.Harris, [R.Brotschul])
05:49.75 9.2% 00:00.47 05:49.75     12:37:20.43 12:43:10.18
14th 462 Harriton
(E.Hayden, N.Schade, C.Fenlin, R.Marx, [E.Castelbaum])
05:51.17 9.7% 00:01.42 05:51.17     12:39:59.41 12:45:50.58
15th 453 Collingswood
(A.Bonder, M.Jefferies, H.Amet, L.Ciervo, [C.Maylath])
05:56.35 11.3% 00:05.18 05:56.35     12:36:15.41 12:42:11.76
16th 454 Ridgewood
(K.Cirillo, M.Sisco, K.Flood, K.Kornhaber, [M.Baltzer])
06:00.92 12.7% 00:04.57 06:00.92     12:36:23.79 12:42:24.71
17th 461 Merion Mercy B
(M.Powers, K.Comerer, M.McIlvaine, K.Gregitis, [M.Mahoney])
06:05.05 14.0% 00:04.13 06:05.05     12:39:01.17 12:45:06.22
18th 455 Hun B
(E.O'Connor, C.Lamberti, A.Buckley, P.Huang, [C.Sussman])
06:10.88 15.8% 00:05.83 06:10.88     12:36:59.45 12:43:10.33
19th 458 Belleville
(A.McNish, P.Calderon, K.Lau, F.Delgado, [K.Reyes])
06:20.22 18.7% 00:09.34 06:20.22     12:38:02.97 12:44:23.19
Race 42a: Boys Varsity 4+ Heat @ 12:37 PM
1st 467 Radnor A
(J.Aftring, D.Carbery, J.Puckette, C.staines, [B.Croop])
04:56.39     04:56.39     12:43:48.95 12:48:45.34
2nd 472 Father Judge
(T.DeNofa, B.Reifsnyder, P.Campion, G.Huff, [R.Haldis])
04:56.83 0.1% 00:00.44 04:56.83     12:45:11.54 12:50:08.37
3rd 466 Hun A
(J.Elefant, P.Lewis, T.Veth, D.Engshuber, [G.Lau])
04:58.56 0.7% 00:01.73 04:58.56     12:43:30.32 12:48:28.88
4th 465 Egg Harbor
(D.Walz, K.Erlandson, A.Long, M.Sorg, [M.Ciarallo])
05:00.38 1.3% 00:01.82 05:00.38     12:43:06.86 12:48:07.24
5th 473 Bonner
(R.McCarry, C.Anderson, B.Berry, J.Martin, [D.Romeo])
05:00.84 1.5% 00:00.46 05:00.84     12:45:32.42 12:50:33.26
6th 471 Montclair
(M.Razaire, K.Harrison, A.Rivera, M.Lindle, [R.Velez])
05:01.05 1.6% 00:00.21 05:01.05     12:45:00.15 12:50:01.20
7th 469 Oakcrest
(A.Showell, N.Capaldi, J.Palermo, K.Roller, [T.Nguyen])
05:02.21 2.0% 00:01.16 05:02.21     12:44:24.24 12:49:26.45
8th 476 Lower Merion
(M.Lowney, N.Tarshish, W.Mills, D.Edwards, [I.Marlowe])
05:02.27 2.0% 00:00.06 05:02.27     12:46:43.66 12:51:45.93
9th 468 Episcopal Academy
(M.Ballard, M.Jahnle, N.Mead, B.PUSEY, [J.Barton])
05:03.36 2.4% 00:01.09 05:03.36     12:44:07.88 12:49:11.24
10th 470 Haverford
(C.Magnani, G.Pagano, K.Smit, P.Meehan, [H.Berkman])
05:05.23 3.0% 00:01.87 05:05.23     12:44:38.12 12:49:43.35
11th 474 Harriton
(T.Schechter, J.Butler, J.Matt, A.Menard, [C.Wortley])
05:06.72 3.5% 00:01.49 05:06.72     12:45:49.35 12:50:56.07
12th 477 Christian Brothers
(M.Ivanicki, M.Tobin, J.Wawrzynski, D.Kryzanekas, [E.Weihs])
05:12.87 5.6% 00:06.15 05:12.87     12:47:05.44 12:52:18.31
13th 479 Collingswood
(J.Kitchell, C.Ryan, N.Maher, s.paul, [N.Scriboni])
05:19.75 7.9% 00:06.88 05:19.75     12:47:52.71 12:53:12.46
14th 482 La Salle HS
(G.Lynch, M.Brecht, C.Meredith, J.Baseman, [E.McDonnell])
05:20.90 8.3% 00:01.15 05:20.90     12:49:12.23 12:54:33.13
15th 481 Belleville
(M.Araujo, A.Santiago, A.Herrera, E.Cueva, [R.Genova])
05:24.29 9.4% 00:03.39 05:24.29     12:48:49.12 12:54:13.41
16th 483 Hun B
(E.Gunstensen, M.Elefson, J.DeFazio, E.Scanlan, [A.Seitchik])
05:31.52 11.9% 00:07.23 05:31.52     12:49:32.00 12:55:03.52
17th 478 Radnor B
(T.Mansfield, R.Faigenbaum, j.sloate, B.Clapp, [D.Schnall])
05:37.93 14.0% 00:06.41 05:37.93     12:47:33.62 12:53:11.55
18th 475 Upper Merion HS
(T.Bender, E.Rodriguez, D.McIlvaine, Z.Romano, [K.Kawada])
05:49.10 17.8% 00:11.17 05:49.10     12:46:19.51 12:52:08.61
19th 480 Atlantic City
(G.Kulzer, T.Le, D.Kelly, S.Garcia, [S.Giraldo])
06:04.87 23.1% 00:15.77 06:04.87     12:48:23.79 12:54:28.66
Race 44a: Boys Varsity 4x Heat @ 12:43 PM
1st 486 Malvern Prep
(P.Donohue, A.Bury, A.Somers, D.Schwarz)
04:36.95     04:36.95     12:50:39.31 12:55:16.26
2nd 487 Conestoga
(B.Landis, J.Wright, J.Hoban, T.Hersh)
04:38.16 0.4% 00:01.21 04:38.16     12:51:11.84 12:55:50.00
3rd 489 Roman Catholic
(M.DiCarlo, J.Horn, P.Woodruff, M.Weaver)
04:41.02 1.5% 00:02.86 04:41.02     12:51:52.66 12:56:33.68
4th 493 St. Joseph Prep
(R.Barker, S.McGrath, B.Hecht, M.McLaughlin)
04:48.52 4.2% 00:07.50 04:48.52     12:53:19.38 12:58:07.90
5th 491 Ridgewood
(J.Sluis, D.Fetner, G.Caputo, A.Criscitiello)
04:54.30 6.3% 00:05.78 04:54.30     12:52:49.48 12:57:43.78
6th 490 Boys Latin
(J.Wright, J.Maddrey, B.Solomon, J.Smith)
05:06.18 10.6% 00:11.88 05:06.18     12:52:26.07 12:57:32.25
7th 488 Haverford
(G.Hoeltzel, j.mullin, A.Dawejko, F.Pressman)
05:15.86 14.0% 00:09.68 05:15.86     12:51:35.48 12:56:51.34
8th 492 Holy Spirit
(L.Trinidad, M.McAdam, C.King, R.Sullivan)
05:44.80 24.5% 00:28.94 05:44.80     12:53:15.23 12:59:00.03
Race 46a: Boys Varsity 8+ Heat @ 12:49 PM
1st 496 St. Joseph Prep
(D.Hill, J.McGrorty, S.Markham, D.Henry, A.Abell, D.McHale, Z.Munsell, C.Mulvey, [L.Lombardi])
04:16.19     04:16.19     12:56:14.69 13:00:30.88
2nd 502 Chaminade
(D.Bellissimo, W.OPREA, C.Murphy, C.Coletta, C.Aral, G.Hegermiller, M.Bellesheim, M.Dignam, [P.Monahan])
04:19.76 1.4% 00:03.57 04:19.76     12:58:40.38 13:03:00.14
3rd 497 La Salle HS
(P.Eble, M.Maginnis, D.Ezzo, E.Gross, J.Delaney, N.Shafer, G.Thiers, R.Ward, [A.Weinrich])
04:25.45 3.6% 00:05.69 04:25.45     12:56:34.02 13:00:59.47
4th 498 Holy Spirit
(M.Mayer, T.Beck, D.Dollin, A.Penny, J.Magee, A.Perri, S.McCann, J.Walker, [D.Waugh])
04:28.23 4.7% 00:02.78 04:28.23     12:57:14.93 13:01:43.16
5th 499 St. Augustine
(K.Jones, A.Dillon, L.Wetty, C.Czworkowski, D.Palombo, V.Scelso, V.DiPentino, J.Mohnack, [J.Ungaro])
04:28.28 4.7% 00:00.05 04:28.28     12:57:30.06 13:01:58.34
6th 500 Absegami HS
(C.Hammell, J.Hopp, Z.Ali, B.Mirabella, K.Jackson, E.Ewell, N.McGloin, S.Morowitz, [P.Bradwell])
04:32.45 6.3% 00:04.17 04:32.45     12:57:50.68 13:02:23.13
7th 501 Mainland
(P.Dods, A.Bechtold, r.Dagostino, E.Fournier, A.Utts, A.Kiejdan, A.Zarrillo, H.Devine, [A.Park])
04:35.55 7.6% 00:03.10 04:35.55     12:58:14.97 13:02:50.52
Race 45a: Girls Varsity 8+ Heat 1 @ 01:20 PM
1st 3 Radnor
(K.Chapin, C.Lally, S.Blair, L.Katz, A.Webster, E.Burke, H.Edelmann, K.Fitch, [S.Cantor])
04:53.97     04:53.97     00:04:53.97  
2nd 4 Moorestown
(E.Van Fossen, K.VanIderstine, C.Wixted, S.Trivinia, J.Downey, d.baskin, P.Conrey, G.Martin, [S.Tenenbaum])
04:58.60 1.6% 00:04.63 04:58.60     00:04:53.97 00:00:04.63
3rd 1 Holy Spirit
(S.Baca, D.DiStefano, B.Desmond, L.Turner, T.Mason, B.Linton, M.Given, M.Vesper, [J.Hogan])
05:00.54 2.2% 00:01.94 05:00.54     00:04:53.97 00:00:06.57
4th 5 Ocean City HS
(A.Nardiello, H.Lavin, S.Smith, E.Garrison, e.davis, k.kirshbaumer, J.Stephano, B.Singer, [M.Young])
05:04.47 3.6% 00:03.93 05:04.47     00:04:53.97 00:00:10.50
5th 2 Atlantic City
(A.McCabe, S.McCarron, K.Fisher, L.Baker, S.Becker, V.McCue, R.Pfeffer, E.Siganos, [R.Mazza])
05:05.92 4.1% 00:01.45 05:05.92     00:04:53.97 00:00:11.95
Race 45b: Girls Varsity 8+ Heat 2 @ 01:25 PM
1st 3 Mount Saint Joseph
(D.Lerro, M.Bracken, K.OConnell, D.DiCianno, R.Ehrlich, J.McGlynn, K.Casebeer, E.Carbone, [M.Rush])
04:57.54     04:57.54     00:04:57.54  
2nd 4 Absegami HS
(K.Shiner, K.Bird, B.Dendler, C.Rennie, A.Mauroff, B.Warlich, A.Kleuser, B.Pfeifer, [K.Reyes])
05:05.31 2.6% 00:07.77 05:05.31     00:04:57.54 00:00:07.77
3rd 5 Haddonfield
(S.Verzella, A.Sparrow, A.Sparrow, A.Kastenberg, N.Kastenberg, E.Brogan, R.Rosenthal, A.Finkenauer, [K.Heffron])
05:13.08 5.2% 00:07.77 05:13.08     00:04:57.54 00:00:15.54
4th 2 Oakcrest
(h.wolverton, A.Montecalvo, M.Forte, S.Masker, R.McClellan, J.Oliver, G.Mancuso, E.Tewell, [R.COLQUHOUN])
05:18.80 7.1% 00:05.72 05:18.80     00:04:57.54 00:00:21.26
Race 1: Girls Gig/Novice 1x Final @ 01:30 PM
1st 3 Germantown Academy (I.Mauro) 07:14.17     07:14.17     00:07:14.17  
2nd 4 Penncrest (Y.Randall) 07:16.19 0.5% 00:02.02 07:16.19     00:07:14.17 00:00:02.02
3rd 2 Leonia Crew (E.McCartney-Leap) 07:24.08 2.3% 00:07.89 07:24.08     00:07:14.17 00:00:09.91
4th 5 Upper Dublin (J.Mandel) 07:29.23 3.5% 00:05.15 07:29.23     00:07:14.17 00:00:15.06
5th 1 Baldwin (S.Wanglee) 07:43.74 6.8% 00:14.51 07:43.74     00:07:14.17 00:00:29.57
6th 6 Friends Select (K.Manley) 09:19.76 28.9% 01:36.02 09:19.76     00:07:14.17 00:02:05.59
Race 2: Boys Gig/Novice 1x Final @ 01:35 PM
1st 3 Haddon Twp HS A (E.Duffy) 05:56.86     05:56.86     00:05:56.86  
2nd 4 Upper Darby (J.Mulholland) 06:06.41 2.7% 00:09.55 06:06.41     00:05:56.86 00:00:09.55
3rd 2 Roman Catholic A (T.Mahan) 06:21.05 6.8% 00:14.64 06:21.05     00:05:56.86 00:00:24.19
4th 6 Chestnut Hill A (J.MacEachern) 06:28.57 8.9% 00:07.52 06:28.57     00:05:56.86 00:00:31.71
5th 1 Upper Dublin (A.Dowdell) 06:30.07 9.3% 00:01.50 06:30.07     00:05:56.86 00:00:33.21
6th 5 Chestnut Hill B (W.Elliott) 06:47.34 14.1% 00:17.27 06:47.34     00:05:56.86 00:00:50.48
Race 3: Girls Novice 2x Final @ 01:40 PM
1st 4 Shipley (M.Mason, T.Marcee) 06:19.31     06:19.31     00:06:19.31  
2nd 5 Baldwin (E.Bulovaite, T.Nickens) 06:27.93 2.3% 00:08.62 06:27.93     00:06:19.31 00:00:08.62
3rd 2 Haddon Twp HS (M.Remetz, K.Schmidt) 06:36.17 4.4% 00:08.24 06:36.17     00:06:19.31 00:00:16.86
4th 3 Sacred Heart Country Day (k.wilson, m.lefchak) 06:42.11 6.0% 00:05.94 06:42.11     00:06:19.31 00:00:22.80
5th 6 Notre Dame De Namur (M.Spurlock, C.Wren) 06:44.31 6.6% 00:02.20 06:44.31     00:06:19.31 00:00:25.00
6th 1 Leonia Crew (B.Nieto, L.Bergonzi) 08:06.21 28.2% 01:21.90 08:06.21     00:06:19.31 00:01:46.90
Race 4: Boys Novice 2x Final @ 01:45 PM
1st 3 Haverford (M.Maggio, G.Adams) 05:38.05     05:38.05     00:05:38.05  
2nd 4 Roman Catholic (N.Olimpo, H.Cammisa) 05:48.50 3.1% 00:10.45 05:48.50     00:05:38.05 00:00:10.45
3rd 1 Leonia Crew (A.Gabay, D.Kindler) 05:49.92 3.5% 00:01.42 05:49.92     00:05:38.05 00:00:11.87
4th 5 Strath Haven (A.Maillet, W.Brien) 05:53.87 4.7% 00:03.95 05:53.87     00:05:38.05 00:00:15.82
5th 2 Penn Charter (E.Riedlmeier, s.young) 05:56.07 5.3% 00:02.20 05:56.07     00:05:38.05 00:00:18.02
6th 6 Friends Select (S.Powley, S.Yaffe) 06:15.75 11.2% 00:19.68 06:15.75     00:05:38.05 00:00:37.70
Race 5: Girls Freshman 2x Final @ 01:50 PM
1st 3 Baldwin (M.Edwards, m.kwak) 06:39.66     06:39.66     00:06:39.66  
2nd 4 Friends Select (L.Ivers, S.Friedman) 06:47.54 2.0% 00:07.88 06:47.54     00:06:39.66 00:00:07.88
Race 6: Boys Freshman 2x Final @ 01:55 PM
1st 3 Chestnut Hill (P.Anthony, J.Meadows) 05:36.09     05:36.09     00:05:36.09  
2nd 2 Roman Catholic A (M.Neal, I.Soltero) 05:39.96 1.2% 00:03.87 05:39.96     00:05:36.09 00:00:03.87
3rd 4 Germantown Friends (E.Genyk, G.Goldstein) 05:42.46 1.9% 00:02.50 05:42.46     00:05:36.09 00:00:06.37
4th 6 Montclair (T.Cahill, G.Rosenthal) 05:48.99 3.8% 00:06.53 05:48.99     00:05:36.09 00:00:12.90
5th 5 Teaneck (M.Suarez, F.Senchi) 06:07.36 9.3% 00:18.37 06:07.36     00:05:36.09 00:00:31.27
6th 1 Haverford (R.Meiers, B.Rodriguez) 06:12.24 10.8% 00:04.88 06:12.24     00:05:36.09 00:00:36.15
Race 7: Girls Novice 4+ Final @ 02:00 PM
1st 5 Belleville
(K.Luna, A.Wohltman, J.Clark, C.Victorio, [S.Juarez])
05:52.77     05:52.77     00:05:52.77  
2nd 2 Concord HS
(G.Casares, D.Holland, K.Watkins, M.DeLitta, [M.Taylor])
05:57.87 1.4% 00:05.10 05:57.87     00:05:52.77 00:00:05.10
3rd 6 Hun
(I.Cura, O.Hanks, A.Buckley, A.Barth, [A.De Paulis])
06:03.35 3.0% 00:05.48 06:03.35     00:05:52.77 00:00:10.58
4th 3 St. Marks HS
(T.Kissinger, J.Reis, A.Menke, V.Sanchez, [A.Gibney])
06:09.03 4.6% 00:05.68 06:09.03     00:05:52.77 00:00:16.26
5th 1 Our Lady of Mercy
(L.Bylone, L.Feriozzi, a.o'brikis, v.giansante, [A.Abbot])
06:12.36 5.6% 00:03.33 06:12.36     00:05:52.77 00:00:19.59
6th 4 Absegami HS
(D.Drozd, S.Allen, N.Bianco, k.perez, [J.Flournoy])
06:15.88 6.6% 00:03.52 06:15.88     00:05:52.77 00:00:23.11
Race 8: Boys Novice 4+ Final @ 02:05 PM
1st 3 Don Bosco
(M.Mceachern, P.Getsos, C.Neville, B.Mistretta, [M.Cleary])
05:10.28     05:10.28     00:05:10.28  
2nd 2 Harriton
(T.Halpern, D.Coukos, M.Terwiesch, R.Love, [N.Eisenstaedt])
05:12.43 0.7% 00:02.15 05:12.43     00:05:10.28 00:00:02.15
3rd 4 Shipley
(G.Dadourian, D.McAvoy, W.Verdeur, A.Vu, [A.Gordon])
05:13.91 1.2% 00:01.48 05:13.91     00:05:10.28 00:00:03.63
4th 5 Haddonfield
(N.Lario, N.Ruggiero, T.Kelley, S.Frates, [N.Finnegan])
05:20.35 3.2% 00:06.44 05:20.35     00:05:10.28 00:00:10.07
5th 6 Concord HS
(A.Houghton, J.Sypher, J.Fullerton, J.Farmer, [K.Ingemi])
05:24.78 4.7% 00:04.43 05:24.78     00:05:10.28 00:00:14.50
6th 1 St. Joseph Prep
(C.Mayes, B.MASON, D.Winkowski, R.Lunney, [T.DeVoto])
05:25.20 4.8% 00:00.42 05:25.20     00:05:10.28 00:00:14.92
Race 9: Girls Freshman 4+ Final @ 02:10 PM
1st 4 Montclair
(J.Silver, E.Axelrod, A.Garlin, E.Schnittman, [M.Rossi-Conaway])
05:59.13     05:59.13     00:05:59.13  
2nd 3 Agnes Irwin
(E.McNamee, K.Barker, E.Howard, L.Borodyansky, [G.Geary])
06:05.80 1.9% 00:06.67 06:05.80     00:05:59.13 00:00:06.67
3rd 2 Mainland
(J.George, K.Kreisman, M.Mabkhouti, M.Wenig, [E.McCabe])
06:06.46 2.0% 00:00.66 06:06.46     00:05:59.13 00:00:07.33
Race 10: Boys Freshman 4+ Final @ 02:15 PM
1st 3 St. Joseph Prep
(D.Koenig, D.Egan, C.Busch, D.Motz, [R.Loftus])
05:12.05     05:12.05     00:05:12.05  
2nd 2 Christian Brothers
(J.Brenner, S.Henning, O.Portmann, K.Hayes, [F.Magliozzi Jr.])
05:19.50 2.4% 00:07.45 05:19.50     00:05:12.05 00:00:07.45
3rd 4 Mainland
(S.Frawley, P.Green, G.Freihofer, C.castellano, [J.Levitz])
05:23.64 3.7% 00:04.14 05:23.64     00:05:12.05 00:00:11.59
4th 1 Lower Merion
(B.Pollock, A.Kane, G.Lane, J.Weinrieb, [A.Hirsh])
05:28.43 5.2% 00:04.79 05:28.43     00:05:12.05 00:00:16.38
5th 5 Egg Harbor
(T.Kim, M.Rodgers, T.Salazar, D.Hoang, [F.Sutton])
05:28.45 5.3% 00:00.02 05:28.45     00:05:12.05 00:00:16.40
6th 6 Radnor
(M.Dugan, N.Katzman, A.Saeedi, G.Gardiner, [J.Rosen])
05:56.09 14.1% 00:27.64 05:56.09     00:05:12.05 00:00:44.04
Race 11: Girls Novice 8+ Final @ 02:20 PM
1st 4 Mount Saint Joseph A
(N.KEANE, E.McHugh, D.Zielinski, f.mcdermott, A.Shreero, Q.DeVore, A.Meister, B.FitzPatrick, [A.Jonas])
05:06.00     05:06.00     00:05:06.00  
2nd 3 Merion Mercy
(C.Rice, R.Craig, M.Courtney, C.Pusak, A.Calderone, S.Farrell, N.Marchese, M.Maloney, [M.Gorman])
05:07.20 0.4% 00:01.20 05:07.20     00:05:06.00 00:00:01.20
3rd 2 Mount Saint Joseph B
(C.Carbone, N.Ghantous, J.Lawlor, M.Mulligan, K.Gresko, C.Vosbikian, H.Leonard, e.mcglynn, [L.Woodrow])
05:11.48 1.8% 00:04.28 05:11.48     00:05:06.00 00:00:05.48
4th 0 Episcopal Academy
(J.Dones, A.Ochsner, A.Molitor, Z.Hudak, N.Stuart, T.Radcliffe, E.Rhodes, C.Purtill, [A.Greene])
05:13.62 2.5% 00:02.14 05:13.62     00:05:06.00 00:00:07.62
5th 1 Philadelphia City Rowing A
(O.Marcial, C.Miller, E.Harris, E.Zborowski, L.Fisher, D.Waite, E.St. John Sutton, S.Hodges, [D.Lawrence])
05:15.03 3.0% 00:01.41 05:15.03     00:05:06.00 00:00:09.03
6th 5 Ocean City HS
(M.Szabo, S.Brady, K.Noll, J.Campbell, T.Price, P.Manjrawala, M.Caroccio, J.Davis, [r.matousch])
05:15.05 3.0% 00:00.02 05:15.05     00:05:06.00 00:00:09.05
7th 6 Moorestown
(A.Slominski, S.Farrell, O.Perham, h.armstrong, c.armstrong, S.Wonderlin, A.Wright, G.Pappaterra, [C.Hill])
05:35.98 9.8% 00:20.93 05:35.98     00:05:06.00 00:00:29.98
Race 12: Boys Novice 8+ Final @ 02:25 PM
1st 3 Philadelphia City Rowing
(U.Myers-Doyle, R.Daniels, M.Pellegrini, M.Palamountain, D.Capone, S.Arcila, J.Haymes, M.Scott, [K.Morucci])
04:34.78     04:34.78     00:04:34.78  
2nd 4 Egg Harbor
(B.Scheeler, B.Burkett, R.Rimmele, B.Caputo, C.Vartanian, R.Martinez, T.Tuthill, A.Schulz, [M.Erlandson])
04:37.31 0.9% 00:02.53 04:37.31     00:04:34.78 00:00:02.53
3rd 2 St. Joseph Prep A
(J.Edelman, J.Connors, R.Wegryn, C.McCool, D.Conroy, J.Widman, D.McHale, C.FitzPatrick, [J.Mikalic])
04:46.81 4.4% 00:09.50 04:46.81     00:04:34.78 00:00:12.03
4th 5 La Salle HS A
(S.O'Neill, R.Bond, P.Clark, K.Lindsay, N.Baratta, E.Rausch, T.Little, M.McCarry, [A.Sosnader])
04:48.92 5.1% 00:02.11 04:48.92     00:04:34.78 00:00:14.14
5th 1 St. Augustine
(E.Jones, J.Briglia, R.Moorhouse, J.Czarnecki, M.Sammartino, T.Golden, R.Mason, D.Lin, [E.Worton])
05:01.87 9.9% 00:12.95 05:01.87     00:04:34.78 00:00:27.09
6th 6 La Salle HS B
(H.Dittrich, S.Hladczuk, N.Galea, A.DeLuca, G.Meyers, A.DeSantis, A.Lagner, M.Meeks, [W.Delaney])
05:10.00 12.8% 00:08.13 05:10.00     00:04:34.78 00:00:35.22
Race 13: Girls Novice 4x Final @ 02:30 PM
1st 3 Conestoga
(E.Ryle, A.Lexow, L.Bove, P.Todd)
05:23.82     05:23.82     00:05:23.82  
2nd 4 Springside
(A.Price, S.Johnson, M.Canning, M.Soto Reyes)
05:29.37 1.7% 00:05.55 05:29.37     00:05:23.82 00:00:05.55
3rd 1 Penn Charter
(I.Djerassi, J.Mammone, H.Kramer, C.McCall)
05:57.46 10.4% 00:28.09 05:57.46     00:05:23.82 00:00:33.64
4th 6 Notre Dame De Namur
(M.Bonner, K.Cary, M.Curry, R.Congialdi)
06:05.18 12.8% 00:07.72 06:05.18     00:05:23.82 00:00:41.36
5th 2 Leonia Crew
(E.Sullivan, M.Kennelly, D.Perez, Z.Edelman)
06:09.58 14.1% 00:04.40 06:09.58     00:05:23.82 00:00:45.76
6th 5 Teaneck
(K.Heaney, R.Rosenfeld, D.Burgos, J.Chacko)
06:52.90 27.5% 00:43.32 06:52.90     00:05:23.82 00:01:29.08
Race 14: Boys Novice 4x Final @ 02:35 PM
1st 4 Malvern Prep B
(J.Clark, C.Mudrick, M.Stangis, E.Kaufman)
05:00.90     05:00.90     00:05:00.90  
2nd 3 Malvern Prep A
(P.Oberkircher, J.Sincavage, N.Melchiorre, B.Biscoll)
05:03.74 0.9% 00:02.84 05:03.74     00:05:00.90 00:00:02.84
3rd 2 Ridgewood
(J.Criscitiello, T.Wilkinson, K.Spreitzer, R.Rosenthal)
05:05.97 1.7% 00:02.23 05:05.97     00:05:00.90 00:00:05.07
4th 5 Conestoga
(C.Smith, R.Bell, P.Evans, J.Ingersoll)
05:18.51 5.9% 00:12.54 05:18.51     00:05:00.90 00:00:17.61
5th 1 Roman Catholic
(J.Walker, M.Litchfield, m.gormley, T.Madden)
05:29.66 9.6% 00:11.15 05:29.66     00:05:00.90 00:00:28.76
6th 6 Leonia Crew
(E.Johnson, K.Higgins, M.Ismail, P.Gonzalez)
06:25.72 28.2% 00:56.06 06:25.72     00:05:00.90 00:01:24.82
Race 15: Girls Freshman 4x Final @ 02